reklama
Kategorie

Urban Air Mobility. Metropolia została członkiem elitarnej inicjatywy

reklama

Wprowadzenie mobilności miejskiej do przestrzeni powietrznej – takie jest założenie międzynarodowej inicjatywy Urban Air Mobility (UAM), której częścią stała się Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Oprócz GZM, w inicjatywie uczestniczą także miasta z Francji, Niemiec czy Szwajcarii. Cel długofalowy jest jeden: zapewnienie wydajnego i skutecznego transportu przy wykorzystaniu przestrzeni powietrznej.

 

Trująca kiełbasa! Gdzie? I dlaczego policjanci zamieniają się w youtuberów! TOP 5 Silesia Flesz

Problem zakorkowanych ulic nie dotyka jedynie polskich miast, ale ma charakter globalny. Aby skutecznie temu przeciwdziałać, potrzebna jest współpraca miast – nie tylko na poziomie krajowym, ale także międzynarodowym. Temu ma służyć inicjatywa UAM, której sygnatariuszem stała się Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

reklama

UAM ma na celu wypracowanie takich rozwiązań, które pozwolą na przeniesienie mobilności miejskiej do przestrzeni powietrznej. Jak tego dokonać? Nad różnego typu rozwiązaniami już teraz pracują miasta zrzeszone w inicjatywie. Co ważne, uczestnictwo w UAM nie łączy się z uzyskiwaniem żadnego dofinansowania, ale jest to platforma integrująca miasta, pozwalająca na współpracę przy realizacji projektów.

SILESIA FLESZ NAJNOWSZE VIDEO

Akces do UAM mogły uzyskać tylko te miasta i regiony, które już pracują nad twardymi projektami, wpisującymi się w założenia inicjatywy. Czym zajmuje się w tym obszarze Metropolia? Oczywiście chodzi o projekt CEDD (Centralnoeuropejski Demonstrator Dronów). Jego celem jest wypracowanie rozwiązań, które pozwolą poruszać się dronom w przestrzeni powietrznej miast i gmin, świadcząc różnego rodzaju usługi dla mieszkańców.

Dzisiaj jest to wciąż wizja, która kojarzy się z odległą przyszłością, ale już teraz trwają prace nad technologią, która pozwoli dronom na transportowanie paczek, a nawet ludzi. Aby jednak tak się stało, oprócz rozwoju technologii potrzebne są także zmiany w prawie. CEDD jest projektem, który ma pomóc wypracować tego typu ramy prawne, a także przetestować urządzenia w realnych warunkach.

Metropolia realizuje projekt CEDD wspólnie z Urzędem Lotnictwa Cywilnego, Polską Agencją Żeglugi Powietrznej, a także przy współudziale Ministerstwa Infrastruktury. Uczestnictwo w inicjatywach typu UAM dodatkowo wzmocni lobby dotyczące zmian legislacyjnych na poziomie europejskim, aby drony mogły świadczyć usługi w przestrzeni powietrznej.

Inicjatywę UAM wprowadziło Europejskie Partnerstwo Innowacyjne na rzecz Inteligentnych Miast i Społeczności (EIP-SCC). Jest to inicjatywa Komisji Europejskiej, której celem jest konsolidowanie ośrodków Smart Cities, tworzenie warunków do rozwoju innowacyjnych rozwiązań i budowanie społecznej akceptacji dla pionierskich przedsięwzięć. Liderem inicjatywy jest Airbus, światowy czempion przemysłu aerodynamicznego, obronnego czy kosmicznego.

Warto dodać, że UAM to inicjatywa elitarna, do której przystąpić można było najpóźniej z końcem lutego 2019 r. Obecnie inicjatywa liczy 42 członków. Są to miasta z takich państw jak Niemcy, Belgia, Francja, Szwajcaria czy Bułgaria. Metropolia jest jedynym podmiotem z Polski, który uczestniczy w tej inicjatywie.

 

źr. GZM

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button