AlarmKrajRegionWiadomość dnia

Uwaga na ozon! 4 sierpnia jest go na Śląsku w powietrzu o wiele za dużo! [OSTRZEŻENIE]

-Silna ekspozycja słońca – od kilku dni mamy upały powyżej 30, duże nasłonecznienie – ta sytuacja się kumuluje oprócz tego w powietrzu występują inne substancje jak tlenki azotu i benzoesany które przyczyniają się do powstawania azotu – wyjaśnia Janusz Kuleja, kierownik Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. A to powoduje zwiększoną zawartość ozonu w powietrzu. -Bardzo dokucza. Niedziela, poniedziałek, wtorek – to 1600 wyjazdów z czego 10 procent czyli 160 przypadków to omdlenia. Te upały są katalizatorem, że ludzie szczególnie chorzy na serce mdleją – mówi Artur Borowicz, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach.

 

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska uspokaja, że normy nie są jeszcze przekroczone, ale ryzyko rośnie. –W 2015 roku takich przypadków w okresie lata było aż 20, a więc w porównaniu do tego co się dzieje w tym roku, mimo że mieliśmy w ostatnich dniach wyjątkowo gorące lato – jednak ten wysoki poziom nie był – przekonuje Andrzej Szczygieł, Wojewódzki Inspektorat Ochrony środowiska w Katowicach. W najbliższych dniach temperatury spadną, nie będzie również tak bardzo słonecznie. A to podstawowy warunek do obniżenia stężenia ozonu w powietrzu.

 

 

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close