Region

W Częstochowie rondo nazwano imieniem Praw Kobiet

Częstochowscy radni zgodzili się, by nową ulicę w Kiedrzynie nazwać imieniem jednej z najznakomitszych polskich poetek – Wisławy Szymborskiej. Patronem ronda na Stradomiu zostały Prawa Kobiet.

Gwiazda Szeryfa – serialowa nowość tylko w Telewizji TVS!

Z wnioskiem o nadanie nazw kilku ulicom na terenie nowo powstającego osiedla w dzielnicy Kiedrzyn zwrócił się do Rady Miasta Tomasz Jurczyński wraz z 110 mieszkańcami Częstochowy. Zespół ds. Nazewnictwa Obiektów Miejskich wskazał postać Wisławy Szymborskiej, którą wnioskodawcy zaakceptowali. Podczas sesji, 3 grudnia częstochowscy radni zgodzili się, by droga wewnętrzna, boczna od ulicy Ludowej otrzymała nazwę tej znakomitej polskiej poetki, pisarki, tłumaczki i felietonistki.

Z kolei nowe rondo u zbiegu ulic gen. Kazimierza Pułaskiego i alei Bohaterów Monte Cassino, ze względu na niedawne zakończenie inwestycji nie miało jeszcze patrona. Z inicjatywą, by nazwać je Rondem Praw Kobiet, wystąpił radny Sebastian Trzeszkowski. – Dziś, bardziej niż kiedykolwiek, powinniśmy stanąć po stronie kobiet i ich praw – napisano w uzasadnieniu uchwały, przyjętej w czwartek przez częstochowskich radnych. – Rada Miasta nie ma instrumentów prawnych, które pozwoliłyby zagwarantować kobietom taką wolność, jakiej słusznie się domagają od wielu dni protestując na ulicach polskich miast, także Częstochowy. Możemy jednak, a nawet mamy obowiązek, wesprzeć je w sferze symbolicznej, bo ona także jest ważna. Stając w ten sposób po stronie prawa do suwerennego wyboru, wpiszemy się także w wielusetletnią historię naszego miasta, w którym żyli zgodnie obok siebie ludzie różnych poglądów i religii, dzięki tolerancji i wzajemnemu szacunkowi.

Źródło: UM Częstochowa

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

45 mln szczepionek trafi do Polski. W lutym 2021 roku będziecie mogli zaszczepić się przeciwko Covid-19

Przychodnia pocovidowa powstaje w woj.śląskim! To pierwsza taka placówka w regionie

Związkowcy nie chcą niedzieli handlowej 6 grudnia. Wystosowali apel do prezydenta

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close