RegionWiadomość dnia

W Katowicach już po raz 10. wystartował Europejski Kongres Gospodarczy

11 tysięcy gości, setki paneli dyskusyjnych, debat, wydarzeń i spotkań – to tylko niektóre liczby tegorocznej edycji EEC. Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach w tym roku doczekał się już 10. edycji. Potrwa od 14 do 16 maja w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Tematy debat? Łatwiej wymienić te, których nie będzie niż te, które zaplanowano!

 

Pierwszy raz Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach zorganizowano w 2009 r. Do Międzynarodowego Centrum Kongresowego w stolicy województwa śląskiego zawitał w 2015 r. Obecna, jubileuszowa 10. edycja organizowana jest pierwszy raz na terenie Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej.

-Podczas najbliższych trzech dni będziemy debatować między innymi o cyfrowych technologiach coraz wyraźniej wpływających na gospodarkę. A także o przyszłości Unii Europejskiej. Będziemy także zastanawiać się nad tym, jak efektywnie zadbać o nasze środowisko, jak wykorzystać technologię, by powstrzymać dalsze zmiany klimatu. W agendzie EKG znalazło się w sumie ponad 150 sesji dyskusyjnych, ale jestem przekonany, że tematów do rozmów będzie znacznie więcej, czego wszystkim życzę- zwrócił się do zebranych gości podczas otwierającego 10. EKG panelu Wojciech Kuśpik, prezes zarządu grupy PTWP SA – głównego organizatora Kongresu.

-Warto oddawać się marzeniom i znajdować siłę do ich realizacji. To dotyczy zarówno Europejskiego Kongresu Gospodarczego, jak i samej Metropolii. Trudno nie doceniać jej potencjału: ponad 2,3 mln ludzi, przeszło 240 tys. przedsiębiorców, 28 uczelni wyższych, w których uczy się więcej niż 100 tys. studentów. To w końcu połączony potencjał 41 miast – zaznaczył Kazimierz Karolczak, prezes zarządu Metropolii.

W Katowicach już po raz 10. wystartował Europejski Kongres Gospodarczy (fot.slaskie.pl)
W Katowicach już po raz 10. wystartował Europejski Kongres Gospodarczy (fot.slaskie.pl)

Z kolei rolę samorządu w procesach ostatnich lat – tych gospodarczych i społecznych podkreślił Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego: -Witam wszystkich w naszym regionie, innowacyjnym, różnorodnym, którego zdecydowanie największą siłą są ludzie. Dzięki ich zapałowi udaje nam się stworzyć przyjazną przestrzeń do mieszkania, pracy i życia. Nie udałoby nam się to wszystko, gdyby nie znacząca rola samorządu, każdego szczebla. Od gminnego, po wojewódzki. To samorząd pomaga mieszkańcom realizować swoje zamierzenia. I samorządowcy będą też pilnie przysłuchiwać się tegorocznym debatom podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Życzę udanych obrad – stwierdził marszałek.

W 10. edycji EKG ma wziąć udział przeszło 11 tys. uczestników, a w najważniejszej imprezie towarzyszącej – European Start-Up Days – 2,5 tys. W tegorocznej edycji dominuje tematyka związana z relacją między najnowszymi technologiami a rozwojem gospodarczym. Nie zabraknie dyskusji o energetyce, transporcie publicznym czy o przemyśle obronnym. Podczas tegorocznej edycji EKG pojawią się także panele dotyczące elektromobilności, technologii AR i VR, o rosnącym znaczeniu fintechów czy o tym, jak drony mogą determinować zmiany gospodarcze.
(źr: WZ/slaskie.pl)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close