RegionWiadomość dnia

W Katowicach trwa poświąteczna zbiórka żywności [WIDEO]

Nie wyrzucaj, przekaż potrzebującym. W całej Polsce trwa akcja poświątecznej zbiórki jedzenia- w Katowicach w siedzibie Górnośląskiego Towarzystwa Charytatywnego przy ulicy Jagiellońskiej.

To co ze stołu zostało, oczywiście czyste. Wszystko przyjmujemy. Przyjmujemy też odzież. A przede wszystkim jeżeli chodzi o te osoby, którymi się tu opiekujemy to przede wszystkim jedzenie. Ciasto, czy jakieś tam wypieki, śledzie, mięsko i tak dalej – mówi Dietmar Brehmer, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Charytatywnego

Na wczorajszym, świątecznym śniadaniu było tu dokładnie 365 osób bezdomnych i społecznie wykluczonych. Dla nich ta spędzone święta święta to wyjątkowy czas.

Nie wiem jakimi słowami to określić. Coś między przyjaźnią, że akurat dziś nikt nie chce drugiego zabić – mówi Radosław, wolontariusz.

Zobacz także: jajka miały być dla dzieci, zabrali je dorośli

Dorośli zabrali dzieciom jajka. Wiceprezydent Piekar Śląskich: „gorzej niż na promocji w Lidlu”

Poświąteczne jedzenie można tu przynosić od 9 do 19. Przy akcji pracują też kierowcy. By przekazać jedzenie nie wychodząc z domu wystarczy wypełnić krótki formularz za pomocą strony internetowej „podzielmysie.pl”.

Przynoszą, przynoszą. A my potem je rozdajemy. Dziś przyniosły 2 czy 3 osoby. A jutro pewno będzie więcej – mówi Izabela Kołodziejczyk, wolontariuszka.

Jadłodajnia nie pracuje tylko od święta, jedzenie można tu przynosić przez cały rok. Ze śniadań i obiadów korzysta tu dziennie ponad 200 osób.

Nie można narzekać, jedzonko dobre, smaczne, dobrze doprawione – mówi Ryszard Szydłak, podopieczny jadłodajni.

Akcja trwa już 3 lata. Podczas ostatnich świąt akcja prowadzona była w 30 miastach. Dokładny wykaz placówek, do których można zanosić jedzenie znajduje się na stronie „podzielmysie.pl”.

(Martyna Mikołajczyk)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close