W sklepach zabraknie cukru? Krajowa Grupa Spożywcza odpowiada
Ludzie masowo wykupują cukier ze sklepów. „Zapasy są cały czas duże. Realizujemy wszystkie kontrakty” – zapewniają przedstawiciele zarządu Krajowej Grupy Spożywczej.
Kilka sieci handlowych zdecydowało o wprowadzeniu limitu na cukier. Powodem jest coraz większe zainteresowanie tym produktem.
Krajowa Grupa Spożywcza wystosowała w tej sprawie specjalny komunikat. Zaznaczyła w nim, że zamówienia realizowane są zgodnie z zawartymi kontraktami, a dostawy odbywają się bez zakłóceń.
W lipcu realizacje zamówień do 10 z 16 centrów dystrybucji sieci Biedronka, które obsługuje Krajowa Grupa Spożywcza S.A. wyniosły 100%.
Krajowa Grupa Spożywcza S.A. zaopatruje około 40% odbiorców cukru w Polsce. Pozostałe ok. 60% cukru jest produkowane i dostarczane do klientów w Polsce przez trzy koncerny, których właścicielami są firmy niemieckie.
Podobna sytuacja miała miejsce 2 lata temu podczas wybuchu epidemii COVID 19, gdzie również zaobserwowana była niepewność u konsumentów o dostępność towarów w sklepach, która powodowała masowe wykupywanie produktów spożywczych na zapas. Obawy były nieuzasadnione, a produkty spożywcze były uzupełniane na bieżąco.
Wszystko wskazuje, że i tym razem pojawiła się nieuzasadniona obawa o dostępność w przyszłości cukru. Obecnie nie ma zagrożeń, że w naszym kraju zabraknie cukru – czytamy w komunikacie.
Należy pamiętać, że naturalnym zjawiskiem jest zwiększony popyt na cukier w sezonie letnim, podczas którego zarówno przedsiębiorstwa przetwórcze, jak również gospodarstwa domowe wykorzystują większe ilości cukru na przetwory.
Źródło: Krajowa Grupa Spożywcza