Region

W Sosnowcu budują myślące przejście dla pieszych. Inteligentne pasy powstają w Sielcu [ZDJĘCIA]

Za kierowcę i za pieszych myśleć nie będzie, ale jednym i drugim pomoże – dlatego pomysłodawcy mówią o nim, że jest inteligentne. Nietypowe przejście dla pieszych powstaje w Sosnowcu. Jego budowa ruszyła w dzielnicy Sielec.

 

Możecie podpatrzeć, jak powstają nasze newsy! ZOBACZCIE nowy spot SILESIA FLESZ!


Ruszyły prace przy budowie pierwszego w Sosnowcu inteligentnego przejścia dla pieszych. Pilotażowe rozwiązanie pojawi się na ulicy Wawel przy kościele św. Barbary w Sosnowcu. Prace będą prowadzone wieczorem oraz w nocy i powinny zakończyć się w piątek (31.08) rano. -Wybraliśmy to rozwiązanie ze względu na bardzo duży ruch w tym miejscu. Nie chcieliśmy dodatkowo utrudniać przejazdu przez tę część miasta – wyjaśnia Robert Dworak, naczelnik Wydziału Organizacji Zarządzania Drogami i Ruchem Drogowym.

Wykonawca rozpoczyna prace od zamontowania w asfalcie, tuż przed przejściami dla pieszych, specjalnych punktów świetlnych, które nawet przy niesprzyjającej pogodzie są widoczne z odległości 200 metrów. Na każdym z pasów pojawi się siedem świecących na żółto i pomarańczowo elementów. – Dodatkowo pojawią się żółte ostrzegawcze lampy nad znakami przejścia dla pieszych. To wszystko będzie synchronizowane z czujnikiem ruchu, który będzie uruchamiał całą instalację w momencie pojawienia się pieszego przed przejściem. Sygnalizatory będą działały tak długo, jak długo na przejściu będzie znajdował się pieszy – tłumaczy Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

W Sosnowcu budują myślące przejście dla pieszych. Inteligentne pasy powstają w Sielcu (fot.UM Sosnowiec)
W Sosnowcu budują myślące przejście dla pieszych. Inteligentne pasy powstają w Sielcu (fot.UM Sosnowiec)

Oprócz elementów świetlnych, wykonawca ułoży na jezdni przed przejściem 20-metrowy pas z antypoślizgowej nawierzchni z kruszywa boksytowego, która w znacznym stopniu skraca drogę hamowania pojazdów.

Przejście znajdujące się przy ulicy Wawel obok kościoła św. Barbary jest jednym z najpopularniejszych w mieście i prowadzi przez drogę, która w obu kierunkach ma dwa pasy. Z uwagi na ukształtowanie terenu w tym rejonie kierowcy jadący od strony estakady często nie są dobrze widoczni, sami też nie widzą osób przechodzących przez jezdnię. Koszt prac, wykonywanych na zlecenie miasta przez firmę Euroasfalt z Olsztyna, zamknie się w kwocie 129 tysiące złotych.
(UM Sosnowiec/WZ)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close