reklama
Wiadomość dniaZdrowie

W Zagłębiowskim Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej otwarty został Oddział Diabetologii

Według raportu Narodowego Funduszu Zdrowia, w 2020 roku było w Polsce prawie 3 mln chorych na cukrzycę. Podobnie jak przy innych schorzeniach, również i w przypadku cukrzycy najważniejsza jest profilaktyka, ale równie istotne są miejsca, gdzie skutecznie można leczyć tę chorobę.

 

 

Detektyw wszech czasów powraca!!! COLUMBO tego lata w TVS!

W Zagłębiowskim Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej otwarty został Oddział Diabetologii. Pacjenci, którzy zmagają się z tą chorobą mówią jedno, nie wolno jej bagatelizować

Powiązane artykuły

– Od pewnego czasu od miesiąca tak spać mi się chciało, po prostu byłem słaby no i taki po prostu ociężały i to były takie oznaki no i dużo słodkości bardzo piłem mówi Bogdan Pietrzyk, pacjent oddziału diabetologi.

 

Pan Bogdan szybko po zauważeniu niepokojących objawów trafił pod opiekę lekarzy, ale wielu chorych nie ma takiej świadomości. Próbują odpychać od siebie myśl, że szybko powinni się zacząć leczyć. Brakuje profilaktyki, przede wszystkim w zakresie odpowiedniego odżywiania.

-My mówimy tu o cukrzycy, ale nie mamy na przykład psychologów, jest tak zwana cukrzyca, która powoduje uszczerbek na zdrowiu psychicznym i tu nie mamy tych psychologów, którzy by pomogli wyciągnąć pacjenta z doła – podkreśla Barbara Tometczak, Śląski Oddział Wojewódzki Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Cukrzycy znajdą tu kompleksową pomoc. Oddział Diabetologii uruchomiono w Zagłębiowskim Centrum Onkologii
Cukrzycy znajdą tu kompleksową pomoc. Oddział Diabetologii uruchomiono w Zagłębiowskim Centrum Onkologii

Pacjenci zazwyczaj chorują się na cukrzycę typu drugiego, czyli taką, w której trzustka w ogóle nie produkuje insuliny i trzeba ją dostarczać do organizmu.

Na cukrzycę typu pierwszego najczęściej choruje się w młodości. Właściwie nie można temu zapobiec, pozostaje tylko wdrożenie leczenia.

-Jeżeli chodzi o cukrzycę typu drugiego, typu dorosłych tutaj mamy pełną gamę możliwości, przede wszystkim proste zalecenia, unikanie nadwagi i otyłości, utrzymywanie należnej masy ciała co można uzyskać dzięki oszczędnemu odżywianiu wyjaśnia prof. dr. hab. n.med Krzysztof Strojek, konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii.

Cukrzyca oznacza konieczność zmiany nawyków żywieniowych i większą aktywność ruchową. Nieleczona może prowadzić do poważnych powikłań, jak stopa cukrzycowa, która może zakończyć się amputacją.

-Powikłania cukrzycy są straszne, szczególnie te późne powikłania tutaj mam na myśli ślepotę, niewydolność nerek, pacjenci dializowani, amputację kończyn dolnych, choroby serca. Jest to choroba, która atakuje całe nasze ciało i bardzo często, aż do powstania tych powikłań jest bezobjawowa mówi dr n. med Tomasz Szczepanik, konsultant wojewódzki ds. diabetologi, dyrektor ZCO.

 

W województwie śląskim na cukrzycę choruje około 300 tysięcy osób. Szacuje się również, że drugie tyle nie zostało jeszcze zdiagnozowanych. Według prognoz, w 2030 roku w Polsce ponad 4 miliony ludzi będą zmagały się z tą chorobą.

 

autorka: Monika Taranczewska

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Pomiar prędkości w Bielsku-Białej. Trwa montaż wideorejestratorów

Sosnowiec: 40-latek napadł na 90-letnią kobietę. Ukradł jej 1 tys. zł

Rysiek Riedel ma swój mural. Odsłonięto go w Tychach [WIDEO]

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button