AlarmRegion

Wandale z Sosnowca zatrzymani. To oni zniszczyli wiaty i windy dla niepełnosprawnych! [ZDJĘCIA]

Dwóch z trzech mężczyzn, którzy „upodobali sobie” w Sosnowcu wiaty na przystanku Sielec Osiedle Zamkowa oraz platformy dla osób niepełnosprawnych w przejściu podziemnym w ciągu ul. 3 Maja, zostało zatrzymanych przez sosnowiecką policją. Prezydent Sosnowca za informację o wandalach wyznaczył nagrodę.

 

Wandale zniszczyli wiaty przystankowe w Sosnowcu 26 grudnia, po godzinie 21.00. Na nagraniu z monitoringu widać m.in. zniszczenie wiat na przystanku autobusowym Sielec Osiedle Zamkowa oraz platform dla osób niepełnosprawnych. Dzięki publikacji zapisów wideo, a także działaniom policji i straży miejskiej, zatrzymanych zostało 2 mężczyzn.

Wandale z Sosnowca zatrzymani. To oni zniszczyli wiaty i windy dla niepełnosprawnych!(Fot.KMP Sosnowiec)

– Sprawcami nie byli mieszkańcy Sosnowca. Na Facebooku zamieściliśmy wideo z niektórych kamer, a dysponowaliśmy także nagraniami, które zarejestrowały sprawców np. w autobusach – mówi prezydent, Arkadiusz Chęciński. -Od straży miejskiej mieliśmy dwa wskazania, a nasze działania spowodowały, że zatrzymaliśmy 2 mężczyzn, 18-letnich, mieszkańców miasta ościennego, którzy w przeszłości byli karani za niszczenie mienia. Była z nimi nieletnia mieszkanka Sosnowca, która jest świadkiem zdarzenia – mówi Dominik Łączyk, komendant sosnowieckiej policji.

Sprawcy usłyszeli zarzuty z artykułu 288 („zniszczenie lub uszkodzenie cudzej rzeczy”) i zaproponowali dobrowolne poddanie się karze. Policja szuka trzeciego mężczyzny, który nie ma stałego pobytu.

Po publikacji nagrań, padło wiele pytań, a nawet zarzutów dotyczących działania monitoringu miejskiego. -Tutaj także następują zmiany – zapewniają w sosnowieckim urzędzie miasta. Pod koniec 2014 roku w mieście działało jedynie 18 kamer, a obecnie jest to już 70, a na tym nie koniec. -Całość nowego monitoringu będzie działała najpóźniej pod koniec I kwartału – wgrywany jest nowy system oprogramowania, który będzie sam aktywnie uczestniczył w obserwacji, a strażnicy miejscy odejdą sprzed monitorów i wyjdą na ulicę. Obserwacje przed monitorami będą prowadziły osoby cywilne. Na ulicy Rzeźniczej, gdzie będzie centrum monitoringu, zakończyły się prace remontowe – zapewnia prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński. W sumie, do końca 2018 roku, w sieci monitoringu ma być ok. 100 kamer.

Wandale z Sosnowca zatrzymani. To oni zniszczyli wiaty i windy dla niepełnosprawnych!(Fot.UM Sosnowiec)

Kooperację chce także usprawnić policja ze strażą miejską, która od niedawna ma nowego komendanta, Ireneusza Kosielskiego. – Jesteśmy w trakcie nowych porozumień ze strażą miejską, aby usprawnić nasza współpracę – przyznaje komendant policji, Dominik Łączyk. Prezydent jednak apeluje także do sosnowiczan. – Konieczna jest współpraca z mieszkańcami, chcemy dbać o miasto, ale bez wspólnego działania nie damy sobie rady. Na nagraniu z monitoringu widać osoby przechodzące i przejeżdżające samochody, ale niestety, żadnego zgłoszenia z tej strony nie otrzymaliśmy – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Za wskazanie sprawców wyznaczona została nagroda, 2 tysiące złotych. Co teraz z tą kwotą? – Mamy dwa kontakty do osób, które przekazywały nam te informacje. Będziemy z nimi rozmawiali na temat nagrody, którą wyznaczyliśmy – zakończył prezydent Chęciński.
(UM Sosnowiec)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close