KrajRegion

Większe wsparcie szczególnie zasłużonym dla wolnej Polski. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych. Zawarte w niej zmiany i rozwiązania wychodzą naprzeciw oczekiwaniom tej grupy, której należy się szczególne uhonorowanie za działalność na rzecz wolnej Polski. – To przejaw najlepiej rozumianej solidarności i sprawiedliwości społecznej – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

 

 

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00

20 kwietnia 2021 r. – tego dnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych oraz niektórych innych ustaw.

Co się zmieni? Dzięki podniesieniu progów uprawniających do pomocy, szersza grupa działaczy opozycji antykomunistycznej, oraz osób represjonowanych z powodów politycznych będzie mogła skorzystać z prawa do pomocy pieniężnej – jednorazowej lub okresowej. Dodatkowo możliwe będzie przyznanie jednorazowej pomocy pieniężnej nawet dwa razy w roku (obecnie raz w roku).

– Jak to wygląda w praktyce? Przykładowo – jeżeli chodzi o pomoc pieniężną – w przypadku osoby samotnie gospodarującej występującej o przyznanie pomocy, w miejsce dotychczasowego progu dochodowego, nieprzekraczającego kwoty odpowiadającej 220 proc. najniższej emerytury, czyli kwoty 2751,94 zł, ustanowiony jest próg dochodowy nieprzekraczający kwoty odpowiadającej 290 proc. najniższej emerytury, obecnie jest to kwota 3627,55 zł – wyjaśnia minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Oznacza to podwyższenie tego progu o 875,61 zł.

Do tego dochodzi też m.in. przyznanie prawa do 5 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego czy uznanie za okres składkowy okresu pozbawienia możliwości wykonywania swojego zawodu przed dniem 31 lipca 1990 r. na skutek represji politycznych.

Więcej osób z prawem do świadczenia wyrównawczego

– Prawo do świadczenia wyrównawczego – przysługującego obecnie działaczom opozycji antykomunistycznej oraz osobom represjonowanym z powodów politycznych pobierającym emeryturę lub rentę inwalidzką albo rentę z tytułu niezdolności do pracy zostanie rozszerzone o działaczy opozycji antykomunistycznej, oraz osoby represjonowane z powodów politycznych, pobierające rentę rodzinną. Z uwagi na mechanizm  tegorocznej waloryzacji świadczenie wyrównawcze przysługuje w kwocie stanowiącej różnicę pomiędzy kwotą 2501,76 zł a kwotą pobieranej emerytury albo renty – wyjaśnia minister Maląg.

Cisi bohaterowie. Pamięć i realne wsparcie

Często nieznani z nazwiska cisi bohaterowie – ludzie, bez których być może nie byłoby wolnej Polski.  To, że żyjemy dzisiaj w wolnym i demokratycznym kraju, to wielka zasługa tych, którzy nie bali się poświęcenia, nie bali się represji, walcząc z komunistycznym reżimem.

– Warto podkreślić, że działacze opozycji w PRL oraz ofiary represji powojennych zostali objęci opieką państwa polskiego dopiero w 2015 roku – wraz z wejściem w życie ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych – przypomina minister Marlena Maląg.

Jedną z największych zmian było bez wątpienia wprowadzenie tzw. świadczenia wyrównawczego w wysokości podwójnej najniższej emerytury.

– Każda nowelizacja rozszerzająca katalog uprawnień tej grupy, bohaterów naszej wolności, każde zwiększenie środków budżetowych przeznaczonych na ten cel, każdy nowy program pomocowy opracowywany i wdrażany przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z myślą o tych osobach jest zasługą obecnego obozu władzy i krokiem w dobrym kierunku – wskazuje szefowa MRiPS.

W trosce o zdrowie bohaterów

Już dzisiaj, osobom o potwierdzonym statusie działacza opozycji antykomunistycznej, lub osoby represjonowanej z powodów politycznych, przysługuje prawo m.in. do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach, a także z ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych bez skierowania lekarskiego. To również np. prawo pierwszeństwa do środowiskowej opieki socjalnej, w tym w uzyskaniu miejsca w domu pomocy społecznej.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Śląskie wśród województw bez luzowania obostrzeń. Rząd mówi, że musimy poczekać [WIDEO]

Opluwani, wyzywani od dziwek, bici. Śląscy medycy mają dość! Rusza akcja Szanuj Medyka

SZLAGROTEKA: Mariusz Kalaga odkrywa karty!

 

źr. MRiPS

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close