Wigilia 2025 wolna – Prezydent Andrzej Duda podpisał
Prezydent Andrej Duda zdecydował się podpisać ustawę w sprawie dni wolnych od pracy. Oznacza to, że w przyszłym, 2025 roku wigilia będzie dniem wolnym od pracy. Prezydent podpisując ustawę wyslał ją jednocześnie w trybie kontroli następczej do Trybunału Konstytucyjnego. Chodzi o zapis o dodatkowej niedzieli handlowej w grudniu przyszłego roku. Co istotne pracownicy handlu będą musieli pracować tylko przez dwie niedziele, choć handlowe będą trzy.
Prezydent RP @AndrzejDuda podpisał ustawę o wolnej Wigilii. https://t.co/of7ATTwKlm pic.twitter.com/6Mey0lKfCq
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) December 27, 2024
Prezydent nie był przekonany co do kształtu nowelizacji. Przed podjęciem decyzji przeprowadził konsultacje społeczne. Projekt zmian legislacyjnych wprowadzający dodatkowy dzień wolny w roku — Wigilie wprowadzili posłowie Lewicy. Chcieli, by zmiany obowiązywały jeszcze w tym roku. Zmiany w projekcie wprowadzili jednak posłowie Koalicji Obywatelskiej. Zgodnie z nimi trzy niedziele zamiast dwóch w grudniu będą handlowe. Obecnie, zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta, Wigilia jest dniem roboczym do godziny 14:00.
Kontrola Trybunału Konstytucyjnego
Podpisana przez prezydenta ustawa trafi teraz do Trybunału Konstytucyjnego. Jak czytamy w oświadczeniu na stronie Kancelarii Prezydenta „Wniosek Prezydenta RP nie będzie obejmował kwestii wolnej Wigilii – od przyszłego roku będzie ona dniem wolnym od pracy.” Ustawa trafiła do trybunału, m.in. ze względu na uwagi organizacji pracowników, że regulacja dyskryminuje pracowników handlu.
Szefowa kancelarii – Małgorzata Paprocka przekazała, że nowelizacja ustawy o dniach wolnych od pracy zostanie poddana kontroli przez Trybunał Konstytucyjny z uwagi na wątpliwości, które były podnoszone przede wszystkim podczas rozmów prowadzonych w Pałacu Prezydenckim. W ich trakcie podnoszono kwestie braku konsultacji ustawy i zaskoczenia zmianami przepisów.
– Organizacje pracowników, przede wszystkim „Solidarność” kładła nacisk na dyskryminacyjny charakter ustawy wobec pracowników zatrudnionych w handlu. W związku z tym Prezydent zdecydował, że ustawa będzie poddana kontroli przez TK, ale w trybie następczym, czyli ustawa wchodzi w życie, ale punktowo w tych aspektach, które budzą duże zaniepokojenie partnerów społecznych, zostanie skierowana do TK – powiedziała Minister Paprocka.
.