AlarmKategoriaKrajRegionWiadomość dnia

Wigilia dla samotnych 24 grudnia w MCK w Katowicach i w CKŚ w Świętochłowicach

W tym roku będzie podwójna. Jedn z największych w Polsce Wigilia dla Samotnych odbędzie się w 2017 roku w dwóch miejscach – 24 grudnia w MCK w Katowicach i w CKŚ w Świętochłowicach

 

Tona karpia, pół tony śledzia i inne produkty. To przepis na tegoroczne wigilie dla samotnych na Śląsku. W tym roku odbędą się dwie takie wigilijne wieczerze: jedna w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, a druga w Centrum Kultury Śląskiej w Świętochłowicach. Fundacja „Wolne Miejsce”, która jest organizatorem wigilii, zbiera produkty i zachęca wolontariuszy do wsparcia akcji.

Potrzebujemy jeszcze głównie ryb. Zbieramy też prezenty dla dzieci, ponieważ coraz więcej osób przychodzi z dziećmi na nasze wigilie i chcemy, żeby osoby, które wchodzą, szczególnie dzieciaczki, dostały prezent na wejście – mówi Mikołaj Rykowski z fundacji „Wolne Miejsce”.

W ubiegłym roku w wigilii dla samotnych wzięło udział ponad 2,5 tysiąca osób. Organizatorzy szacują, że tym razem może być ich nawet około 3 tysięcy. Uczestnicy wigilii oprócz kolacji będą mogli wysłuchać kolęd i zobaczyć spektakl teatralny. Więcej informacji na temat wigilii dla samotnych można znaleźć na stronie internetowej www.wolnemiejsce.pl.

Bardzo się cieszę, że możemy włączyć się – jako samorząd miasta – w tak znaczące wydarzenie, w tym szczególnym dniu. To ważne byśmy wszyscy zdawali sobie sprawę, że w wigilię nikt nie powinien być samotny. Tym bardziej trzeba podkreślić, jak ważne są takie akcje i docenić wysiłek organizatorów tego przedsięwzięcia. Od tych zapaleńców możemy się wiele nauczyć, ale i czerpać energię do działań w innych przestrzeniach. Jednak podkreślę to: niesienie pomocy osobom potrzebującym jest najważniejszym elementem naszego funkcjonowania. Dlatego cieszy mnie, że możemy współpracować i zachęcać wolontariuszy, szczególnie tych młodych, do tego typu misji. Nic lepiej nie buduje społeczeństwa obywatelskiego – podkreśla Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Wigilia dla samotnych 24 grudnia w MCK w Katowicach (fot.materiały prasowe)

 

Historia katowickich Wigilii zaczęła się 18 lat temu w naszym mieszkaniu na osiedlu 1000-lecia gdzie zaprosiliśmy jednego samotnego sąsiada na tzw. tradycyjne wolne miejsce. W następnych latach ta dobra wieść o naszej gościnności rozniosła się po mieście i przychodziło do nas coraz więcej osób. Przenieśliśmy kolacje wigilijne do naszej restauracji skąd po trzech latach w 2012 roku przeszliśmy do dużych hal gdzie mogliśmy zapraszać już bez ograniczeń wszystkich. Dzięki uprzejmości władz miasta Katowice od 2015 roku Wigilie odbywają się w pięknym obiekcie MCK. Na zeszłorocznym wydarzeniu gościliśmy prawie dwa i pół tysiąca potrzebujących – wylicza prezes Mikołaj Rykowski.

W tym roku spodziewamy się nawet trzy tysiące osób. Dotychczas zorganizowaliśmy podobne wieczerze wigilijne w Łodzi, Warszawie, Świętochłowicach, Chorzowie, Siemianowicach Śląskich, Kołobrzegu, Tarnowie, Wiśle i Ostrowie Wielkopolskim, a także poza Polską: w Calgary i Toronto w Kanadzie, Cork w Irlandii, Kijowie na Ukrainie, Mińsku na Białorusi, Tbilisi w Gruzji i w Cruz Machado w Brazylii. W tym roku doszły do nas Radom i Wrocław gdzie po raz pierwszy startujemy z naszym projektem – dodaje prezes Mikołaj Rykowski.

– Dzięki uprzejmości prezydenta Katowic Marcina Krupy w zeszłym roku gościliśmy w Katowicach grupę Polaków z Brazylii, którzy są już piątym pokoleniem emigrantów, ale wciąż zachowujących polski język i polską kulturę. Fundacja zrzesza 350 wolontariuszy na Śląsku i około tysiąca w całej Polsce. Podczas Wigilii – oprócz tradycyjnych dań – jest program artystyczny i oczywiście opłatek z przedstawicielami miasta. Nasza dobra, wieloletnia współpraca jest wzorem dla innych miast w Polsce i za granicą. Na koniec chciałbym podziękować za udostępnienie miejsca w Szkole Podstawowej nr 62, dla zaplecza naszej imprezy wigilijnej – dodał Mikołaj Rykowski.

Fundacja Wolne Miejsce zaprasza wolontariuszy do pomocy w organizacji Wigilii dla samotnych.

 

– Zostań wolontariuszem na „Wigilii dla samotnych”! – billboard z takim hasłem zauważyłam dwa lata temu, gdy jechałam autobusem na uczelnię. „Wigilia w ogromnej hali z 1,5 tys. innych osób, a nie w ciepłym i pachnącym świątecznymi potrawami domu razem z rodziną? To może być ciekawe doświadczenie…” – pomyślałam. Wolontariat pasjonował mnie już od szkoły podstawowej. Zaczęłam dostrzegać, ile daje mi pomoc innym. Dlatego w tamten listopadowy poranek podjęłam decyzję, która zupełnie odmieniła moje życie – mówi Natalia Sikora – wolontariuszka wigilijna.

Z zamiarem pomocy przy nakrywaniu i ozdabianiu stołów trafiłam na pierwsze spotkanie informacyjne. I wtedy się zaczęło, bo okazało się, że ja – na co dzień chodząca w spodniach i adidasach, nieśmiała i niechętna do wypowiadania się publicznie, według Mikołaja – głównego organizatora całego wydarzenia – idealnie nadaję się do odegrania roli w przedstawieniu, które co roku jest jednym z głównych punktów wigilii… i to w roli wymagającej sukienki oraz butów na obcasie. Podjęłam to wyzwanie i wyszłam na scenę, by zagrać kobietę, która nie przyjmie ciężarnej Maryi i Józefa do swojego mieszkania. Zaraz po przedstawieniu zostałam kelnerką, roznosiłam świąteczne potrawy dla uczestników wigilii – ludzi samotnych, dla których ten dzień jest często najsmutniejszym dniem w roku, bo spędzanym w samotności, bez bliskich, bez uroczystej kolacji i świątecznej atmosfery – mówi Natalia Sikora – wolontariuszka wigilijna.

To były jedne z najpiękniejszych świąt, jakie przeżyłam – radość osób samotnych oraz ciepło i dobroć panujące w tej hali były niesamowitym doświadczeniem. Dawanie siebie i swojego czasu innym, to zarówno okazja na zyskanie niezapomnianych wspomnień i doświadczeń, jak i na poznanie fantastycznych osób – mówi Natalia Sikora – wolontariuszka wigilijna.

Wigilia dla samotnych – podobnie jak w zeszłym roku – odbędzie się 24 grudnia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach i w Centrum Kultury Śląskiej w Świętochłowicach. Na każdego, kto w tym dniu nie chce być sam, będzie czekać wolne miejsce przy wigilijnym stole. W zeszłym roku w spotkaniu wzięło udział ponad dwa tysiące osób. W tym roku organizatorzy spodziewają się około trzech tysięcy gości.

W tym dniu na stołach pojawią się tradycyjne świąteczne potrawy i opłatek. Spotkaniu towarzyszyć będą kolędy i bożonarodzeniowe dekoracje.

 

(źródło: informacja prasowa)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close