RegionWiadomość dnia

Województwo śląskie będzie miało swój budżet obywatelski. Konsultacje już trwają

Pierwszy taki budżet powstał w województwie małopolski. Teraz czas na śląskie. Bo właśnie woj.śląskie będzie miało swój budżet obywatelski. Konkurs na koncepcję i mechanizm takiego budżetu już jest, teraz ruszyły konsultacje i spotkania, dotyczące tego, jak taki budżet miałby działać w regionalnym wydaniu.

 

O najlepszych dla regionu rozwiązaniach z zakresu budżetu obywatelskiego z lokalnymi liderami rozmawiano tym razem w gliwickim Centrum Organizacji Pozarządowych.

Spotkanie miało formę konsultacji społecznych, w trakcie których dyskutowano i analizowano wstępną propozycję mechanizmu budżetu obywatelskiego dla województwa śląskiego. To drugi etap jego tworzenia, wcześniej był także wypracowywany na warsztatach partycypacyjnych z udziałem przedstawicieli różnych środowisk m.in. młodzieży, seniorów czy organizacji pozarządowych. W całym regionie przewidziano trzydzieści spotkań konsultacyjnych.

-Pierwszym etapem projektu były warsztaty konsultacyjne przeprowadzone na terenie całego województwa, teraz skupiamy się na spotkaniach ze społecznościami lokalnymi i chcemy poznać propozycje mieszkańców dotyczące procedury formalnej związane z budżetem, jak i propozycji dotyczących podziału środków. Będziemy dyskutować o wielu kwestiach, np. formie głosowania i składania wniosku, wielkości obszaru. W efekcie tych spotkań stworzymy tzw. metodologię budżetu dla regionu, która zostanie przekazana do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego – tłumaczyła Małgorzata Krakowiak ze stowarzyszenia Fabryka Inicjatyw Lokalnych.

Zadanie publiczne „Decydujmy razem! Budżet obywatelski województwa śląskiego” realizowane jest przez Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych oraz Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Lokalnych.
(WZ/slaskie.pl)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close