Artykuł SponsorowanyZdrowie

Wszystko co ważne o probiotykach!

Dużo się mówi o probiotykach i o tym, że warto je zażywać. Czy wiesz, skąd się one biorą, jak je suplementować i jaka dieta będzie najlepsza przy suplementacji? Podpowiadamy!

 

Czym są probiotyki?

Dowiedz się więcej o probiotykach. Probiotyki to inaczej żywe kultury bakterii, które zasiedlają dolne odcinki przewodu pokarmowego, czyli uchyłki jelita grubego. Spożywać je można wraz z dietą. Ich zadaniem jest przede wszystkim wspieranie trawienia, czyli usprawnianie regularnych, prawidłowych wypróżnień. Mają też bardzo duże znaczenie dla procesu nabywania odporności naturalnej. Ich głównym zadaniem jest jednak walka ze szkodliwymi drobnoustrojami. Aby mogła ona być realna, armia dobroczynnych bakterii musi stanowić nad nimi liczebną przewagę. Dzięki mikroflorze jelitowej możliwe jest zwalczanie patogenów, które trafiły drogą pokarmową do jelit, i dzięki temu uniknięcie wielu groźnych chorób. Nie bez powodu zatem mówi się „zdrowie zaczyna się w jelitach”. 

Kiedy należy zażywać probiotyki?

Jako suplementy diety, probiotyki należy przyjmować w czasie antybiotykoterapii oraz przez kilka dni po niej. Dlaczego to takie ważne? Antybiotyki niszczą drobnoustroje chorobotwórcze odpowiedzialne za objawy choroby, ale przy okazji również te pożądane, dobre dla organizmu. Zażywając probiotyki można więc ochronić swój przewód pokarmowy, ale przede wszystkim wesprzeć organizm w walce z chorobą i zapobiec jej nawrotowi. Gdy jelita będą wyjałowione po chorobie, wnikające do nich bakterie chorobotwórcze będą miały ułatwione zadanie, bo nie będzie armii probiotycznej, z którą będą musiały się zmierzyć! 

Kiedy jeszcze są wskazania do probiotykoterapii?

Kolejnym wskazaniem do stosowania probiotyków z zewnątrz jest pogorszenie się kondycji jelit. Gdy nadużywasz alkoholu, rujnujesz swoją mikroflorę bakteryjną. Jeśli dodatkowo nie dostarczasz sobie odpowiedniego jakościowo pożywienia, Twoje trawienie staje się jeszcze bardziej utrudnione, a samopoczucie ulega pogorszeniu. Właśnie dlatego od czasu do czasu warto zafundować sobie kilka dni probiotykoterapii – profilaktycznie, aby wzmocnić swój organizm. Probiotyki zażywa się cyklicznie – codziennie przez około 2-3 miesiące, nie zapominając o tym, aby później zachować kilkumiesięczną przerwę, by nie doszło do przerostu mikroflory jelitowej.

Powiązane artykuły

Jaka dieta przy probiotykoterapii?

Bardzo ważne jest, aby dostarczać probiotykom pożywienia, czyli prebiotyków. To przede wszystkim błonnik pokarmowy, który znajduje się w pełnoziarnistych zbożach, a także owocach i warzywach. Odżywiając się zdrowo w czasie probiotykoterapii z pewnością szybko zauważysz poprawę w jakości swojego trawienia i samopoczucia!. Pamiętaj jedynie o tym, aby nie wracać do niezdrowych nawyków, które mogą zrujnować efekty Twojej pracy nad zdrowymi jelitami. 

źródło: artykuł partnera, materiał sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button