Kończy Ci się umowa z obecnym operatorem telekomunikacyjnym? A może po prostu nie odpowiadają Ci już warunki, na jakich korzystasz z połączenia sieciowego? Dowiedz się, w jaki sposób możesz wypowiedzieć umowę Internetu. Często jest to możliwe nawet bez okresu wypowiedzenia. Przygotuj się do takiego działania i dowiedz się, jak wypowiedzieć umowę w praktyce.
Wypowiedzenie umowy Internetu a czas jej trwania – o czym warto wiedzieć?
W kwestii wypowiedzenia umowy Internetu pamiętaj, że praktycznie w większości przypadków obowiązuje tzw. okres wypowiedzenia. Najczęściej wynosi on 30 dni od czasu wręczenia operatorowi stosownego wniosku z prośbą o zakończenie świadczenia usług telekomunikacyjnych.
Są jednak sytuacje, w których unikniesz konieczności zachowania okresu wypowiedzenia. Jakie? Wystarczy, że operator nie wywiąże się z umowy lub zmieni w trakcie jej trwania warunki świadczenia usług. W takim przypadku możesz wypowiedzieć umowę bez uwzględnienia wypowiedzenia. Wniosek zadziała więc w trybie natychmiastowym.
Operatorzy telekomunikacyjni działający na rynku oferują różne umowy, które podpiszesz na:
- rok;
- dwa lata;
- czas nieokreślony.
Jaki typ umowy będzie najkorzystniejszy pod względem późniejszego wypowiedzenia umowy Internetu? Przede wszystkim ten na czas nieokreślony. W tym przypadku po złożeniu rezygnacji z usług wystarczy, że odczekasz 30 dni, a świadczenie usług Internetowych zostanie automatycznie zakończone. Kiedy podpiszesz pierwotną umowę na czas określony, najczęściej wiąże się to z wysokimi karami na rzecz operatora za wcześniejsze zerwanie umowy. Pamiętaj o tym, jeśli planujesz złożenie wcześniejszego wypowiedzenia umowy Internetu.
Jak złożyć wypowiedzenie umowy Internetu? Krok po kroku
Planujesz złożyć wypowiedzenie umowy Internetu u swojego aktualnego operatora? Koniecznie dowiedz się, jakie warunki musisz spełnić. Jeśli już podejmujesz decyzję o złożeniu wypowiedzenia, koniecznie sprawdź też nowe oferty usług Internetowych, jakie pojawiły się na rynku. W serwisie Teletropiciel.pl bez problemu sprawdzisz najciekawsze propozycje oraz wybierzesz tę, która najlepiej wpisuje się w Twoje aktualne oczekiwania.
Samo wypowiedzenie umowy u operatora sieciowego w większości przypadków nie stanowi większego problemu dla konsumentów. Najczęściej zrobisz to wygodnie przez Internet lub wysyłając stosowne pismo na adres korespondencyjny firmy. Możesz też udać się do stacjonarnego punktu obsługi konsumenta i poprosić doradcę o pomoc w przygotowaniu takowego wniosku. Możesz także skorzystać z gotowego generatora: https://teletropiciel.pl/generator-wypowiedzenia/
Uzupełniając wniosek, musisz podać podstawowe dane takie, jak:
- imię i nazwisko;
- numer umowy;
- powód wypowiedzenia usługi;
- datę i miejscowość.
Pamiętaj też, aby dokument w postaci wypowiedzenia podpisać swoim czytelnym podpisem. Kiedy składasz go do swojego operatora, zadbaj też o to, aby ten wydał Ci poświadczenie o jego przyjęciu. W przeciwnym razie możesz narazić się na brak rozpatrzenia Twojej prośby, a więc usługi nie zostaną zatrzymane.
Praktycznie w większości przypadków masz opcję złożenia wypowiedzenia. Nie zawsze jest to jednak opłacalne. Kiedy wiesz, że narazisz się na wysokie kary – dobrze przemyśl tę decyzję. Jeśli zmieniasz dostawcę Internetu na nowego np. w ramach telefonii komórkowej, przeniesiesz swój numer oraz usługi nawet 6 miesięcy przed czasem zakończenia umowy u starego operatora.
Artykuł sponsorowany
źródło: materiał partnera