AlarmRegionWiadomość dnia

Z OSTATNIEJ CHWILI: Jest 12 przypadek koronawirusa w woj.śląskim!

Jest 12 przypadek zachorowania na koronawirus w województwie śląskim. Jak wynika z mapy zachorowań ministerstwa zdrowia – tym razem koronawirus zdiagnozowano u chorego z powiatu będzińskiego.

 

 

TOP 5 Silesia Flesz: Tajemnicze przedmioty i martwe zwierzęta w kanalizacji? To nie żarty!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

Jak wynika z najnowszych danych – jest kolejny, 12. już pacjent na terenie województwa śląskiego, u którego zdiagnozowano koronawirus. To osoba z powiatu będzińskiego. Nie ma na razie informacji z jakiego miasta, ani do którego szpitala trafiła. Teraz, łączna liczba chorych na koronawirusa w woj.śląskim to 12 osób W całej Polsce COVID-19, chorobę wywołaną koronawirusem stwierdzono już o 62 osób.

Wcześniej Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek, 13 marca o 3 nowych pacjentach, u których zdiagnozowano groźnego wirusa. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 3 nowe przypadki zarażenia koronawiursem. Łącznie w Polsce 61, w tym jeden śmiertelny. Potwierdzone wyniki dotyczą dwóch osób z woj. zachodniopomorskiego (Szczecin), jednej osoby z w woj. mazowieckiego (Warszawa) – czytamy na Polsat News.

Badania na obecność koronawirusa SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę COVID-19, prowadzone są już w 13 laboratoriach w Polsce. Próbki badane są już m.in.: w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie, Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym oraz laboratoriach w Olsztynie, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach, Rzeszowie, Gdańsku oraz Kielcach.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?

Częste mycie rąk używając mydła i wody.
Przy kasłaniu i kichaniu zakrywanie ust i nosa. Zachowanie co najmniej metra odległości od osób, które kaszlą i kichają.

Osoby wracające z regionów zarażonych koronawirusem, powinny powiadomić o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego.

Ministerstwo Zdrowia opublikowało informację dotyczące podstawowych środków ochronnych przeciwko koronawirusowi wywołującemu chorobę COVID-19. -Apelujemy do mieszkańców o zapoznanie się z poniższym komunikatem i stosowaniem się do wskazówek w nim zawartych – mówią przedstawiciele resortu zdrowia

Czym jest koronawirus?
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Jak często występują objawy?
Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Kto jest najbardziej narażony?
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, zaprezentowane poniżej. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).

Gdzie do tej pory stwierdzono przypadki zakażenia koronawirusem?
Najwięcej potwierdzonych przypadków zakażenia nowym koronawirusem zarejestrowano w Chinach (99%), głównie w prowincji Hubei. Pozostałe osoby „zawlekły” wirusa do innych krajów Azji, Europy, Oceanii i Ameryki Północnej i zakaziły (np. we Włoszech, w Niemczech, we Francji, Wielkiej Brytanii, Czechach, Polsce) kolejne osoby.

Wszelkie informacje dotyczące koronawirusa są dostępne na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych, jak również pod numerem całodobowej infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia: 800 190 590.

 

autor: Wojciech Żegolewski
źródło: Radio Piekary/Ministerstwo Zdrowia

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

„Zagrożenie koronawirusem nie jest hipotetyczne”. Stan zagrożenia epidemicznego w Polsce

Półki sklepowe świecą pustkami. Ministerstwo Rozwoju: „Żywności w sklepach nie zabraknie”

Epidemia koronawirusa: Dyspensa od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. Kościoły wprowadzają środki ostrożności

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close