reklama
Kategorie

Ruda Śląska: Z terenu dawnej koksowni wywieziono 11 tys. ton odpadów!

Ruda Śląska: Już 11 tysięcy ton odpadów wywieziono z terenów dawnej koksowni w Orzegowie, gdzie trwają prace nad przywróceniem działki do użytku.

 

Na bogato! TOP 5 Silesia Flesz wozi Kajetan Kajetanowicz!

Na terenie dawnej koksowni w Orzegowie trwają prace, które przywrócą pięciohekratową działkę do użytku mieszkańców. Teren zostanie przede wszystkim oczyszczony. Do tej pory wywieziono z niego już 11 tysięcy ton odpadów!

Powstaje kolejna przestrzeń, gdzie rudzianie będą mogli odpocząć, zrelaksować się, dzieciaki pobawić na placu zabaw, a przy okazji będzie można dowiedzieć się czegoś o historii Rudy Śląskiej – mówi Grażyna Dziedzic.

Warto przypomnieć, że Ruda Śląska otrzymała blisko 17 mln zł ze środków unijnych na rekultywację terenu po dawnej koksowni Orzegów. Dzięki tym środkom do życia przywróconych zostanie prawie 5 ha zdegradowanego terenu. Powstanie tam ogólnodostępny teren zielony z alejkami, ławkami i ścieżką dydaktyczną. Odrestauruje się także pozostałości zabytkowych obiektów byłego zakładu. Inwestycja ma być gotowa w 2020 r.

Zadbamy również o pozostałości po zabytkowym zakładzie, czyli o budynek wieży węglowej, fragment ciągu komór pierwszej baterii koksowniczej oraz zbiornik smoły. Ruiny zostaną odnowione i zabezpieczone, a także wykorzystane do celów rekreacyjnych. Mam nadzieję, że miejsce to będzie chętnie uczęszczane przez mieszkańców. Przypomnę, że całość prac będzie kosztować 21 milionów złotych. 85% z tej kwoty pozyskaliśmy z NFOŚiGW – mówiła Grażyna Dziedzic.

Jak zapowiadają rudzcy samorządowcy, dodatkowo na całym obszarze objętym inwestycją powstaną alejki z latarniami, a także ławki i inne obiekty małej architektury. Powstanie również parking dla samochodów, dzięki czemu miejsce to będą mogli odwiedzać mieszkańcy pozostałych dzielnic Rudy Śląskiej, bądź innych miast.

 

Koksownia Orzegów kiedyś

Historia koksowni Orzegów, która pierwotnie nazywała się „Gotthard”, sięga 1900 r., kiedy rozpoczęły się pierwsze prace przy jej budowie. W 1903 r. powstała pierwsza 35-komorowa bateria pieców koksowniczych. W 1908 r. funkcjonowały już trzy baterie pieców oraz pięć kotłów. Węgiel do koksowni sprowadzano z pobliskiej kopalni Karol. Pod koniec II wojny światowej zakład uległ poważnemu zniszczeniu. Pierwszy remont przeprowadzono już w latach 1947 – 1949, kolejne w następnych latach. Zakład swoją działalność zakończył ostatecznie w 1976 r. Koksownia Orzegów reprezentuje ostatni i najstarszy tego typu zakład na terenie Polski. Do dziś zachował się budynek wieży węglowej, ciąg komór pierwszej baterii koksowniczej wraz z odcinkiem drogi dojazdowej oraz zbiornik smoły.

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Katowice: 3 ogromne imprezy na raz! Off Festival, Tour de Pologne i Mistrzostwa Świata!

(źródło: rudaslaska.com.pl)

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button