RegionWiadomość dnia

Za walkę z komuną. Wyjątkowe odznaczenia wręczono dzisiaj w Katowicach [WIDEO]

W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach wręczono dziś odznaczenia państwowe kilkudziesięciu działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej.

Powódź pustoszy woj.śląskie! Czy zapora w Wilkowicach wytrzyma?

 

-Wśród dzisiaj odznaczanych przeważają osoby wywodzące się z Solidarności. W ogromnej większości są to przedstawicie Solidarności prowadzący działalność w okresie kiedy władze komunistyczne ten związek zdelegalizowały – mówi Andrzej Sznajder, dyrektor oddziału IPN w Katowicach.

-Ten Krzyż Wolności i Solidarności ma w swoim wydźwięku odznaczyć szarych działaczy, niekoniecznie z pierwszych stron gazet, którzy w latach 80 – tych pomagali rodzinom osób internowanych, roznosili ulotki, brali udział w strajkach, byli internowani. Niekoniecznie są dzisiaj związani z różnymi partiami czy organizacjami – mówi Renata Dziechciarz, naczelnik oddziałowego archiwum IPN w Katowicach.

 

W sumie odznaczonych zostało ponad 60 osób. Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm w 2010 roku, nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

autor: Monika Herman
Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close