AlarmRegionWiadomość dnia

Zabrze: Mimo dekomunizacji pomnik Pstrowskiego pozostanie? Władze miasta mają na to pomysł

Pomnik Pstrowskiego to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Zabrza. I mimo, iż jego bohater podpada pod ustawę dekomunizacyjną, to pomnik w Zabrzu może zostać. Władze miasta mają pomysł na to co zrobić, aby pomnik Pstrowskiego ocalić.

 

To jedno z bardziej charakterystycznych miejsc w Zabrzu, a wszystko za sprawą tego pomnika. Wincenty Pstrowski, znany przodownik pracy ma z krajobrazu miasta jednak zniknąć, stając się ofiarą własnego sukcesu… a dokładniej dekomunizacji. -Usunięcie go nazywając to dekomunizacją to jest przesada, bo on tak szczerze mówiąc był stachanowcem i robił te normy ponad normy, ale czy on na pewno wiedział że jest komunistą? Pracował dla kraju, tak mi się wydaje – mówi Grażyna Kossowska, mieszkanka Zabrza.

Pomnik Pstrowskiego to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Zabrza. Czy zniknie z miejskiego krajobrazu?

Dla jednych zasłużony, dla innych po prostu symbol komunizmu. Wojewoda śląski już wcześniej zdekomunizował ulice Pstrowskiego w Kaletach. Teraz nakazał usunięcie pomnika Pstrowskiego w Zabrzu. -Zgodnie z nowelą ustawy dekomunizacyjnej do 31 marca bieżącego roku samorządy mają obowiązek usunięcia obiektów, które są symbolem komunizmu lub innego symbolu totalitarnego. Jeśli nie usuną do końca marca, wówczas wojewoda sam to zrobi a rachunek wyśle samorządowi – mówi Alina Kucharzewska, rzecznik prasowy wojewody śląskiego.

Pomnik Pstrowskiego to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Zabrza. Czy zniknie z miejskiego krajobrazu?

W Zabrzu rachunku płacić nikt nie chce, ale o usunięciu pomnika także mowy nie ma. Pojawił się pomysł, który pomnik Pstrowskiego ma uratować. -Nad zapisami ustawy dekomunizacyjnej pracuje między innymi Rada Miasta Zabrze, Komisja Kultury i Dziedzictwa. W tej komisji pojawił się pomysł, aby ten pomnik wpisać do rejestru Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu i objąć go de facto rejestrem zabytków – mówi Sławomir Gruszka, rzecznik prasowy UM w Zabrzu.

Czy ogłoszenie pomnika zabytkiem pomoże uratować Pstrowskiego? Jeżeli tak by się stało, pewnie zabrzański pomysł byłby często stosowanym lekarstwem na kontrowersyjną dekomunizację. (Sandra Hajduk)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

1 thought on “Zabrze: Mimo dekomunizacji pomnik Pstrowskiego pozostanie? Władze miasta mają na to pomysł”

  1. W dupach już się przewraca od tej walki z pomnikami……
    Przynajmniej w Zabrzu ktoś myśli, no chyba że ktoś chce nabyć owy teren a pomnik mu tylko przeskadza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close