reklama
REKLAMA
Kategorie

Zabytkowa Kopalnia Srebra z Tarnowskich Gór trafi na listę UNESCO! Jest pozytywna opinia

reklama

Pozytywna opinia z Paryża oznacza, iż przesłane przez polski rząd dokumenty są kompletne, a sam wniosek  napisano w zgodzie z obowiązującym schematem. 

 

Analizę wniosku oraz wizję lokalną nominowanego miejsca, Komitet Światowego Dziedzictwa zlecił pozarządowej organizacji ICOMOS, czyli Międzynarodowej Radzie Ochrony Zabytków i Miejsc Historycznych (International Council on Monuments and Sites). Ekspert tej organizacji odwiedzi Tarnowskie Góry w drugiej połowie roku. 

reklama

 

Bardzo prawdopodobne, że kandydatura z Tarnowskich Gór będzie rozpatrywana podczas przyszłorocznej sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa. Być może po raz pierwszy odbędzie się ona w Polsce, a dokładnie w Krakowie. W tym roku mija bowiem 40.rocznica podpisania przez nasz kraj konwencji w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego. Rok 2016 to również 40-lecie istnienia Zabytkowej Kopalni Srebra.

 

Obszerny wniosek wraz z załącznikami i planem zarządzania opracowało Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej przy wsparciu merytorycznym i ogromnemu zaangażowaniu Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Opracowany na zlecenie NID-u plan zarządzania został sfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, natomiast koszty opracowania wniosku wzięło na siebie stowarzyszenie.

 

Na liście światowego dziedzictwa UNESCO znajduje się obecnie 1031 obiektów, z czego na Starym Kontynencie jest ich aż 442.  Najwięcej miejsc objętych ochroną konwencji światowego dziedzictwa UNESCO w Europie mają Włochy (51). Polska z 14. obiektami zajmuje 10 miejsce. 

 

Źródło: Stowarszyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej

 

 

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button