KrajRegion

Zaćmienie słońca w Polsce – 20 marca 2015 [ZDJĘCIA, WIDEO]: Jak oglądać na Śląsku?

CZEKAMY NA WASZE ZDJĘCIA ZAĆMIENIA: ALARM@tvs.pl

 

Zaćmienie Słońca to bardzo atrakcyjne zjawisko. W 1999 roku mogliśmy podziwiać nad Polską jego najrzadszą postać – Księżyc zasłonił Słońce niemal w stu procentach!

 

20 marca 2015 roku zobaczymy kolejny spektakl z udziałem naszej gwiazdy i naturalnego ziemskiego satelity.

 

Całkowite zaćmienie będzie można oglądać na północnym Atlantyku, Wyspach Owczych oraz Svalbardzie… U nas tylko częściowe, ale warto! Zaćmienie rozpocznie się około godziny 9.45, a zakończy około godziny 12.00 – informuje Lech Motyka z Planetarium i Obserwatorium im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie.

 

Zaćmienie Słońca 2015 – jak oglądać?

 

Co ważne, zaćmienie Słońca najlepiej oglądać przez teleskop z nałożonym filtrem słonecznym. Do amatorskiej obserwacji wystarczy np. płyta CD lub szkiełko z maski spawacza. Pod żadnym pozorem nie należy patrzeć na Słońce gołym okiem, ani nawet przez okulary słoneczne, bo możemy sobie uszkodzić wzrok!

 

Jeśli nie satysfakcjonuje nas oglądanie częściowego zaćmienia Słońca, warto trochę poczekać, bo już w… 2075 roku zobaczymy nad Polską kolejne całkowite zaćmienie.

 

Nieco mniej cierpliwi mogą za to pojechać w inne zakątki świata, gdzie takie zjawisko wystąpi nawet w najbliższych miesiącach. Jak to możliwe? Otóż, zaćmienie Słońca to zdarzenie lokalne – w ciągu każdego roku można je na Ziemi obserwować nawet kilkakrotnie.

 

W astronomii wyróżniamy cztery rodzaje zaćmienia Słońca: całkowite, częściowe, obrączkowe i hybrydowe.

 

 

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close