RegionSilesia Informacje

Zadymy po śmierci kibica w Knurowie. Są areszty i dozory dla pseudokibiców

Zadymy przed komisariatem i szpitalem to efekt wydarzeń, do których 2 maja doszło na stadionie w Knurowie. Grupa pseudokibiców miejscowej Concordii wdarła się na murawę i dążyła do konfrontacji z kibicami Ruchu Radzionków. Na ich drodze stanął pluton policji. Padły strzały z broni gładkolufowej – jeden z kibiców padł nieprzytomny na murawę, trafiony gumową kulą w szyję. Rozpoczęła się jego reanimacja jeszcze na stadionie, którą przejęła załoga pogotowia ratunkowego. 27-letni mężczyzna trafił do szpitala. Niestety – mimo wysiłków lekarzy – zmarł. Wszystkie okoliczności interwencji policjantów są wyjaśniane, a sprawę bada prokuratura. Pogrzeb zmarłego kibica odbędzie się w czwartek.

 

2 maja wieczorem grupa ponad 100 pseudokibiców zaatakowała stojących przed szpitalem w Knurowie mundurowych. Chuligani rzucali w nich kostkami brukowymi, płonącymi racami i butelkami. Około 30 osób obrzuciło kamieniami także miejscowy komisariat. Łącznie 14 policjantów zostało rannych. Zatrzymano 6 osób. W niedzielę wieczorem (3 maja) kilkusetosobowa grupa zamaskowanych chuliganów ponownie zaatakowała komisariat policji w Knurowie. Byli uzbrojeni w metalowe pręty i inne niebezpieczne przedmioty, w tym koktajle Mołotowa. Obrzucili mundurowych kostką brukową, kamieniami i substancjami łatwopalnymi. Policjanci, żeby uspokoić tłum, musieli użyć pałek, miotaczy gazu oraz broni gładkolufowej. W trakcie zadymy ranny został jeden policjant. Uszkodzonych zostało 5 pojazdów służbowych oraz jeden prywatny samochód. Zatrzymano 31 chuliganów.

 

4 maja po godzinie 21 w Knurowie w okolicach komisariatu znów pojawiła się grupa około 20 pseudokibiców, która zaczęła obrzucać mundurowych metalowymi prętami, kamieniami i innymi niebezpiecznymi przedmiotami, w tym koktajlem Mołotowa. Policjanci oddali strzały z broni gładkolufowej. Zatrzymano 9 najbardziej agresywnych zadymiarzy – 5 z nich odpowie za czynną napaść na funkcjonariuszy, a pozostali 4 za ich znieważenie. Żaden z policjantów nie odniósł obrażeń. Według relacji policji, rannych nie było również wśród pseudokibiców.

 

Na razie zatrzymano w sumie 46 chuliganów biorących udział w zamieszkach w Knurowie, ale policja cały czas analizuje materiały filmowe i zdjęcia z ostatnich dni. Zapadły już pierwsze decyzje o środkach zapobiegawczych. Tymczasowo aresztowanych zostało dwóch mężczyzn w wieku 25 i 28 lat. 25 pseudokibiców będzie musiało zgłaszać się do komisariatów na dozory policyjne. Ośmiu z nich dodatkowo objęto poręczeniami majątkowymi w kwotach do 2,5 tys. zł.

 

Pseudokibicom, którzy dopuścili się czynnej napaści na policjantów, niszczenia mienia i udziału w zbiegowisku grozi nawet do 10 lat więzienia.

 

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close