AlarmKrajRegion

Zalane szlaki w Tatrach! Szlak z Doliny Pięciu Stawów do Morskiego Oka zamknięty do odwołania

Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są niekorzystne. Na szlakach jest dużo błota, miejscami stoi woda (zalany jest szlak prowadzący dnem Doliny Roztoka do Dol. Pięciu Stawów). Silne opady deszczu przyczyniły się do wezbrania potoków.

 

 

Powódź pustoszy woj.śląskie! Czy zapora w Wilkowicach wytrzyma?

Powyżej górnej granicy lasu w Tatrach panują w dalszym ciągu warunki zimowe.  Śnieg jest ciężki, mokry i przepadający. Trzeba zachować szczególną ostrożność, ponieważ łatwo się na nim poślizgnąć. Na mniej uczęszczanych szlakach, takich jak Ścieżka nad Reglami na odcinku pomiędzy Doliną Chochołowską i Lejową, jest wyjątkowo dużo błota.

Szlak z Doliny Pięciu Stawów przez Świstówkę Roztocką do Morskiego Oka pozostaje zamknięty do odwołania.

Zagrożenia

  • Poślizgnięcie się na śniegu, zalegającym w wyższych partiach Tatr, grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem. Umiejętne używanie sprzętu zimowego (raki, czekan, kask) w tych warunkach może okazać się niezbędne.
  • Podczas burzy szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (łańcuchy, klamry itp.) oraz w okolicy cieków wodnych.
  • W razie spotkania z niedźwiedziem, należy spokojnie (bez gwałtownych ruchów) oddalić się w przeciwnym kierunku.
  • Podczas silnie wiejącego wiatru na szlaki mogą spadać gałęzie i drzewa. Drzewa i gałęzie mogą się również łąmać pod ciężarem dużych ilości śniegu. Wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia.
  • Na szlaki przebiegające obok stromych zboczy mogą spadać kamienie, gałęzie i zsuwać się powalone drzewa.
  • Wiosenne roztopy i wzrost opadów spowodowały, że do systemu wodnego doprowadzane jest coraz więcej wody, co może skutkować lokalnymi podtopieniami.

Zalecenia

  • Przed wyjściem w góry należy koniecznie sprawdzić prognozę pogody, zapoznać się z komunikatem turystycznym TPN oraz komunikatem lawinowym dostępnym na stronie http://lawiny.topr.pl/ lub www.tpn.pl.
  • Wybierając się w góry trzeba odpowiednio się przygotować. Trasę wycieczki należy dostosować do aktualnie panujących warunków, swoich możliwości i doświadczenia, a wycieczkę zaplanować tak, by wrócić przed zmrokiem.
  • W górach może nastąpić nagłe załamanie pogody i należy być przygotowanym na dodatkowe utrudnienia takie jak: deszcz, śnieg czy silny wiatr.
Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

1 thought on “Zalane szlaki w Tatrach! Szlak z Doliny Pięciu Stawów do Morskiego Oka zamknięty do odwołania”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close