Jest wyrok TSUE w sprawie reformy sądowniczej. Polska złamała zasadę niezawisłości sędziowskiej
Dzisiaj (05.11) zapadł wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie obniżenia wieku emerytalnego dla sędziów. Zdaniem Komisji Europejskiej reforma bezpośrednio dyskryminowała ze względu na wiek oraz zagrażała niezawisłości SN.
TOP 5 Silesia Flesz: Wyśmiewamy Sosnowiec, a puma grasuje!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS
TSUE podjęło decyzję – ustawy dot. zmiany wieku emerytalnego z 2017 roku są niezgodne z prawem unijnym. Wyrok, który zapadł dzisiaj przeciwko Polsce opiera się na wykładni art. 19 traktatu o UE, która mówi o obowiązku ochrony niezależności sądów krajowych, które w państwach członkowskich reprezentują również samą Unię Europejską, bo, jak zaznacza Frans Timmermans, pierwszy wiceprezes KE, sędziowie krajowi orzekają również na podstawie prawa UE, co czyni ich sędziami unijnymi.
Jak komentuje w swoim oficjalnym stanowisku Ministerstwo Spraw Zagranicznych „Wyrok dotyczy stanu historycznego, który nie odzwierciedla obowiązujących obecnie przepisów.” Komentarz ten dotyczy skorygowanej już ustawy o zmianie wieku emerytalnego, gdzie początkowo kobiety miały przechodzić na emeryturę w wieku 60 lat, a mężczyźni – 65.
Decyzja o przedłużeniu kadencji sędziów ponad wiek emerytalny miała również leżeć w rękach Ministerstwa Sprawiedliwości. W nowelizacji z 2018 roku zrównano wiek emerytalny i przekazano kompetencje wydawania zgody na przedłużenie pracy ponad wiek emerytalny Krajowej Radzie Sądowniczej. Zmiana ta miała na celu załagodzić stosunki Polska – UE, jednak dla TSUE nie była to zmiana znacząco poprawiająca domniemane czystki emerytalne w SN, które miały dotknąć znaczną część sędziów.
Jak na razie skarga w sprawie Krajowej Rady Sądowniczej i obowiązującego polskich sędziów systemu dyscyplinarnego czeka od października br. na rozpatrzenie przez TSUE. Unijny Trybunał nie ustosunkował się jeszcze do wniosku KE o rozpatrzenie skargi w trybie przyspieszonym, co mogłoby znacząco skrócić proces jurysdykcyjny z kilkunastu do kilku miesięcy. Opinia rzecznika unijnego Trybunału jednak nie pozostawił suchej nitki na Krajowej Radzie Sądowniczej.
Oficjalne orzeczenie TSUE
3 młode osoby zginęły w wypadku w Zawierciu! Seat zderzył się z ciężarówką [ZDJĘCIA]
Śląskie: Policja zgarnęła z pola poszukiwacza skarbów. Ktoś na niego doniósł [ZDJĘCIA]
Derby Górnik-Piast: Ktoś rzucał w kapitana Piasta butelką po wódce?
Źródło: MSZ/wyborcza.pl