Region

Zastępuje pracę sztabu ludzi. Poznajcie Key’a – specjalistę od ludzi zaginionych [WIDEO]

Zastępuje pracę 150-ciu ludzi, a jego specjalnością jest szukanie rannych i szczekanie o pomoc. Key to jeden z ośmiu pracujących w województwie śląskim psów poszukiwawczo- ratowniczych.

 

Bez względu na warunki pogodowe, bez względu na teren jest w stanie bardzo szybko znaleźć osobę żywą poszkodowaną i dzięki temu możemy szybko udzielić kwalifikowanej pierwszej pomocy na miejscu – mówi Michał Piotrowski, Dąbrowska Sekcja Poszukiwawczo- Ratownicza.

Specjalnie wyszkolone psy, to jedno z wielu narzędzi do poszukiwania ludzi. Pracę policjantów ułatwia też Mobilne Centrum Wsparcia Poszukiwań, które można dziś oglądać w Parku Śląskim. To jedyny tak wyposażony pojazd w Polsce.

Przede wszystkim sprzęt umożliwiający planowanie, organizowanie akcji poszukiwawczych, czyli systemy map elektronicznych, systemy wizualizacji tych map, GPS, do których są wgrywane sektory terenowe dla zespołów poszukiwawczych, które następnie wychodzą w teren szukać tej osoby – mówi podkom. Konrad Gajda, Centrum Poszukiwania Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji.

Rocznie w Polsce ginie około 20 tysięcy ludzi, z czego 7 tysięcy to dzieci i młodzież.

To zaginięcia osób małoletnich, które uciekają na przykład ze środowiska rodzinnego albo z ośrodków, do których zostały skierowane decyzjami sądów po kilkadziesiąt razy. Na przykład po 40, po 50 po 60 razy – mówi nadinsp. Andrzej Szymczyk, z-ca komendanta głównego Policji.

Najwięcej małoletnich ginie w okresie wakacyjnym.

W wakacje młodzież musi się z czegoś utrzymywać, musi gdzieś mieszkać, czyli znajduje sobie schronienie u osób często niebezpiecznych, często pada ofiarą wykorzystywania seksualnego, często zajmuje się drobnymi kradzieżami – mówi Alicja Tomaszewska, prezes fundacji Itaka.

Województwo śląskie jest na pierwszym miejscu w kraju pod względem liczby zaginięć.(Martyna Mikołajczyk)

 

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close