KrajRegionŚwiat

Zmarł kard. Zenon Grocholewski. Był bliskim współpracownikiem trzech papieży

Zmarł kard. Zenon Grocholewski, bliski współpracownik św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i Papieża Franciszka – poinformowała Konferencja Episkopatu Polski. Były prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej miał 80 lat.

 

 

Zapraszamy na kryminalne śniadanie w TVS!


Grocholewski urodził się w październiku 1939 roku. Po wojnie jego rodzina osiedliła się w Wielkopolsce. Przyszły kardynał w 1963 roku został księdzem i pracował w Poznaniu.

21 grudnia 1982 roku Jan Paweł II mianował go biskupem, 10 lat później został podniesiony do godności arcybiskupa.

W listopadzie 1999 roku Zenon Grocholewski został prefektem Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej. To instytucja, która zajmuje się katolicką oświatą na całym świecie. 2 lata później został kardynałem. Brał udział w dwóch konklawe: w 2005 i 2013 roku.

W 2015 roku zrezygnował ze stanowiska i przeszedł na emeryturę. W październiku 2019 roku stracił prawo do udziału w konklawe.

Kard. Zenon Grocholewski w Stolicy Apostolskiej pracował podczas pontyfikatu 5 papieży, ale był bliskim współpracownikiem św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i papieża Franciszka

 

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Duży wzrost zachorowań na koronawirusa w Polsce! Nie żyje kolejnych 11 osób! Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia

Bon turystyczny przyjęty przez Sejm. Jak go otrzymać?

Śluby w Chorzowie odwołane! W Urzędzie Stanu Cywilnego tylko rejestrowanie zgonów

 

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close