KrajRegionŚwiatWiadomość dnia

Znicze ze Śląska trafią na Kresy [FOTO] Znicze Pamięci zapłoną na Ukrainie

Stowarzyszenie Wspólnota Polska otrzymało 1000 zniczy od Zarządu Województwa Śląskiego. Trafią one teraz na Kresy.

 

Zarząd Województwa Śląskiego przekazał 1000 zniczy Stowarzyszeniu Wspólnota Polska. Zapłoną one na grobach Polaków w Obwodzie Żytomierskim. Biało-czerwone znicze zostały zakupione ramach akcji organizowanej przez Górnośląski Oddział Stowarzyszenia Wspólnota Polska.

Znicze Pamięci zostaną zapalone na polskim cmentarzu w Żytomierzu oraz na grobach Polaków w Obwodzie Żytomierskim: Berdyczowie, Korosteniu, Nowograd-Wołyńskim, Radomyślu, Olewsku, Korostyszewie, Choroszewie, Jemilczynie, Marjonówce, Bykówce.

Cmentarz Rzymskokatolicki w Żytomierzu to jedna z większych nekropolii katolickich położona na dawnych Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej. Został założony w 1762 r. W początkowym okresie chowano tu głównie wołyńskich Polaków związanych z miastem, później również Rosjan, Niemców i Ukraińców. Na cmentarzu spoczywają m.in. rodzice i rodzina Ignacego Jana Paderewskiego oraz Stanisława Moniuszki. W czasach radzieckich cmentarz został zrujnowany, obecnie dzięki staraniom Polaków zamieszkujących Obwód Żytomierski powoli jest odrestaurowywany.

Województwo Śląskie i Obwód Żytomierski podpisały w 2015 r. Porozumienie o współpracy. W ramach umowy Województwo Śląskie w szczególności dba o utrzymanie więzi z Polakami zamieszkującymi Obwód Żytomierski.(slaskie.pl)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close