RegionWiadomość dnia

Żywe kosiarki znowu pojawią się w Beskidach i na Jurze. Program Owca Plus będzie kontynuowany

Program Owca Plus będzie kontynuowany. Przyjęto Wojewódzki Program Aktywizacji Gospodarczej oraz Zachowania Dziedzictwa Kulturowego Beskidów i Jury Krakowsko – Częstochowskiej – Owca Plus. Program jest rozpisany do 2027 roku

 

 

Chcecie ogrzać sobie serducha w tych trudnych czasach? Klikajcie w WIDEO! TOP 5 Silesia Flesz

Decyzję podjął zarząd województwa, zaś sam dokument w praktyce umożliwia kontynuowanie wsparcia tradycyjnej gospodarki pasterskiej, realizowanej przez województwo od 2008 roku.

Dzięki tym działaniom udało się przywrócić na terenach górskich tradycyjną gospodarkę pasterską i odświeżyć dawne tradycje, zwyczaje i kulturę góralską. Program wsparcia obejmuje również drobne inwestycje w remonty, budowę infrastruktury pasterskiej służącej bacom i juhasom w codziennej pracy.

Przykład może stanowić utworzony w 2017 roku Beskidzki Szlak Bacówek, w skład którego wchodzi 16 obiektów wyremontowanych lub wybudowanych w ramach programu i rozlokowanych na całym obszarze prowadzonego wypasu w Beskidach.

Obecnie w Beskidach w ramach programu wypasanych jest około 6 tysięcy owiec na powierzchni 550- 600 hektarów. Owce te pochodzą od około 85 hodowców, zaś w sezonie opiekuje się nimi 20 baców. Na Jurze Krakowsko Częstochowskiej wypasa się około 320 kóz i 150 owiec pochodzących od 17 hodowców, a powierzchnia wypasowa to około 100 ha.

Wojewódzki Program – Owca Plus będzie realizowany w formie konkursów ofert dla organizacji pozarządowych – stowarzyszeń, związków i fundacji – których zadania statutowe będą zgodne z założeniami programu oraz jednostek posiadających osobowość prawną, które realizują zadania z zakresu doradztwa rolniczego.

Konkursy obejmować będą zadania z zakresu prowadzenia działań związanych z czynną ochroną przyrody.

 

red: W.Żegolewski
źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Koronawirus w Polsce: 143 osoby nie żyją, ponad 8,5 tys. nowych zakażeń! Dane MZ

„Ostry cień mgły” na podium! Oto TOP 10 najpopularniejszych filmów YouTube 2020

Godziny otwarcia sklepów i centrów handlowych w Wigilię [HANDEL 24 grudnia 2020]

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close