Sosnowiec: jeden dawca-dwa przeszczepy rogówki. Zabieg daje dzieciom szansę na odzyskanie wzroku
Szansa na odzyskanie widzenia – taką nadzieję dzieciom daje zabieg przeszczepu rogówki wykonany w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Nr 5 im. Św. Barbary w Sosnowcu. Dzięki tkankom pozyskanym od zmarłego dawcy u dwóch pacjentów przeprowadzono przeszczepy rogówki. Celem przeszczepienia jest uzyskanie jej przezroczystości i odpowiednich właściwości optycznych.
Jak wygląda eskorta na porodówkę w wykonaniu policji? Co dalej z Ruchem Chorzów?
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS
–Zabieg keratoplastyki drążącej, bo tak nazywany jest przeszczep rogówki jest zabiegiem z wykorzystaniem materiału od zmarłego dawcy. Nasi pacjenci otrzymali nowe rogówki z nadzieją na znaczną poprawę widzenia. Przed nimi jeszcze długa rehabilitacja, ale mamy nadzieje, że pozwoli im to na odzyskanie jakości widzenia – podaje dr hab. n. med. Dariusz Dobrowolski – Kierownik Oddziału Okulistycznego z Zespołem Zabiegowym i Pododdziałem Chirurgii Refrakcyjnej.
Ilość oczekujących na przeszczep rogówki pacjentów w Polsce to około 4000, co przekłada się na trzyletni okres spędzony w kolejce oczekujących. Trochę inaczej sytuacja wygląda w przypadku dzieci. Czas oczekiwania dzięki opracowanemu systemowi z udziałem specjalistów Okulistyki oraz Centrum Organizacyjno – Koordynacyjnego ds. Transplantacji jest znacznie krótszy. Pacjenci nieletni mają pierwszeństwo w przydziale tkanek przez Banki Oczne. Pacjenci, którzy właśnie przeszli przeszczep oczekiwali na niego około dwa tygodnie.
– Obecny rok jest dla nas wyjątkowy, do października wykonaliśmy około 200 przeszczepów i nie zamierzamy na tym zakończyć. Dokładamy wszelkich sił, by znaleźć rozwiązania, które w rezultacie doprowadzą do zwiększenia ilości wykonywanych tego typu zabiegów. Świadczy o tym złożoność wykonywanych procedur oraz wprowadzenie refundowanej keratoprotezy po raz pierwszy w Polsce. W ten sposób konsekwentnie realizujemy ambitny plan uczynienia ze szpitala św. Barbary czołowego ośrodka nie tylko w skali regionu, ale też ogólnopolsko – dodaje dr hab. n. med. Dariusz Dobrowolski.
Przeszczepienie kończy pewien etap pozyskiwania tkanki, ale wszystko zaczyna się w ośrodkach, które zgłaszają dawców i to im należą się podziękowania za aktywności i zaangażowanie – dzięki dawcom, ich rodzinom, anestezjologom i innym lekarzom odpowiedzialnym za pobranie mogliśmy dziś przeszczepić tym młodym pacjentom rogówki i dać im drugą szansę.
Źródło: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Nr 5 w Sosnowcu
Będzie podwyżka 500 plus? Rząd tego nie wyklucza! Od kiedy?!
Śląskie: Puma wróciła! Widziano ją pod Bieruniem! Władze wydały OSTRZEŻENIE
Elektrownia atomowa stanie 40 kilometrów od Katowic? Ma ją zbudować najbogatszy Polak!