Kategorie

Rośliny oczyszczające powietrze. Te rośliny warto mieć w domu

Jakość powietrza, którym oddychamy, ma ogromny wpływ na zdrowie. Warto zadbać o to, by była jak najlepsza. Z pomocą przychodzą rośliny oczyszczające powietrze – naturalne, zielone filtry.

 

Rośliny oczyszczające powietrze są alternatywną metodą do usuwania zanieczyszczeń, a ponadto stanowią naturalną ozdobę wnętrza.

Sprawdź, które rośliny mają zdolność do poprawy jakości powietrza w twoim domu.

 

Co za dzbany! Ludzie kradną wodę z cmentarza w Katowicach! TOP 5 Silesia Flesz
PREMIERA TOP 5 Silesia Flesz w każdą niedzielę o 19.50!

Czyste powietrze – twoje zdrowie

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, aż 90% czasu spędzamy wewnątrz budynków, w których czyhają na nas: zanieczyszczenia z zewnątrz (między innymi występujące w smogu pyły, metale ciężkie), zanieczyszczenia biologiczne (na przykład naskórek i pot), zanieczyszczenia chemiczne (kosmetyki, detergenty, czad, Lotne Związki Organiczne, wytwarzane m.in. podczas remontu), a także zanieczyszczenia elektromagnetyczne (emitowane przez telewizory, radioodbiorniki itp.).

Największy wpływ mamy na jakość powietrza we własnym domu. Decydując się na zakup jednej z wielu roślin o właściwościach oczyszczających powietrze, zainwestujemy we własne zdrowie. Powyższe zanieczyszczenia mogą spowodować w najlżejszym przypadku podrażnienie czy alergię, w najgorszym nawet śmierć (zatrucie czadem). Kontakt z zanieczyszonym powietrzem w dłuższej perspektywie może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi.

 

Moc zielonego filtra

Rośliny mogą pomóc w walce z toksycznymi związkami, zwłaszcza, gdy występują w duecie z nowoczesnymi urządzeniami filtrującymi powietrze oraz częstym wietrzeniem pomieszczeń. Oczyszczające właściwości zawdzięczają procesowi fotosyntezy, podczas którego pobierają z powietrza dwutlenek węgla i oddają tlen.

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Zioła na uspokojenie. Te produkty pomagają zwalczyć stres

 

 

Rośliny oczyszczające powietrze: które wybrać?

Nefrolepis wyniosły (Nephrolepix exaltata)

Jedna z najpopularniejszych paprotek to także jeden z najbardziej efektywnych oczyszczaczy domowego powietrza. Jest łatwa w utrzymaniu, o ile zadbamy o stały poziom nawodnienia. Ogranicza obecność formaldehydu (środka konserwującego używanego na przykład w lakierach do paznokci oraz dezodorantach) i ksylenu w powietrzu, ponadto dba o jego nawilżenie.

 

Palma (Arcales Bromhead)

Palma, podobnie jak paprotka, sprawdzi się u niezbyt wprawnych opiekunów roślin. Jest łatwa w utrzymaniu, dobrze nawilża powietrze i pozbywa się z niego formaldehydu oraz amoniaku.

 

Skrzydłokwiat (Spathiphyllum)

Skrzydłokwiat oczyszcza powietrze m.in. z benzenu i formaldehydu, czyli substancji, które są obecne głównie w dymie tytoniowym. Ponadto roślina ta wydziela przyjemny zapach.

 

Aglaonema (Aglaonema Schott)

Ta osiągająca nawet 1 metr wysokości roślina oczyszcza powietrze z benzenu, toluenu oraz amoniaku. Jest jednak dość trudna w utrzymaniu – potrzebuje światła, ciepła oraz wilgoci.

 

Bluszcz pospolity (Hedera helix)

Bluszcz jest łatwy w utrzymaniu – potrzebuje minimalnego dostępu do światła i dobrze znosi rzadkie podlewanie. Dzięki swoim właściwościom oczyszcza powietrze z ksylenu, formaldehydu oraz benzenu.

 

Dracena (Dracaena)

Filtrujące powietrze odmiany tej rośliny to: dracena wonna, deremeńska oraz obrzeżona. Dracena ogranicza w powietrzu obecność takich substancji, jak benzen, formaldehyd, trójchloroetylen i tlenek węgla, czyli czas.

 

Marlena Borczyk

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Zioła na uspokojenie. Te produkty pomagają zwalczyć stres

 

 

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Zasady funkcjonowania placówek oświatowych i żłobków [AKTUALIZACJA 25.05.2020]

Koszmar w Rybniku! Matka wyrzuciła 11-miesięczne dziecko oknem! W jakim jest stanie?

Landrynki wciąż uziemione. WIZZ AIR wydłuża zawieszenie lotów do i z Polski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button