Kategorie

Kolejne powikłania po COVID-19? Lista jest coraz dłuższa!

Pandemia koronawirusa paraliżuje życie ludzi na całym świecie. W części krajów na świecie życie powoli wraca do normy, ale nie oznacza to, że te kraje całkowicie epidemię zwalczyły. Wydłużą się lista powikłań po zakażeniu wirusem wywołującym tę nową chorobę. Tym razem chodzi o udary mózgu i psychozy.

Zapraszamy na kryminalne śniadanie w TVS!

Coraz częściej mówi się o powikłaniach związanych z zachorowaniem na COVID-19. Część pacjentów, która juz wyzdrowiała przechodzi prawdziwą gehennę. Wirus ma wpływ m.in. na nasz system nerwowy, a jednym z powikłań może być nawet psychoza. Dodatkowo specjaliści mówią rownież o bezsenności, zaburzeniach pamięci czy stanach lękowych. Warto dodać, że obserwuje się również niebezpieczne powikłania w postaci udaru mózgu, poprzez zły przepływ krwi powodowany SARS-COV2. – Wiadomo już również, że COVID-19 może nie tylko powodować poważne powikłania cukrzycy typu 2, ale również przyczyniać się do rozwoju cukrzycy u zdrowych dotychczas osób – o czym poinformował międzynarodowy zespół naukowców na łamach pisma „New England Journal of Medicine”. czytamy na łamach Polsat News. 

Powstała na wyspach platforma CoroNerve.com ma na celu zbieranie meldunków lekarzy o nietypowych objawach lub powikłaniach u chorych na COVID-19. Taki zawiadomień wpłynęło już ponad 550. – Wyniki analiz tych informacji zostały opublikowane na łamach znanego czasopisma medycznego „Lancet Psychiatry” przez badaczy z zespołu kierowanego przez Benedicta Michaela z Uniwersytetu w Liverpoolu. Obejmują one analizę 125 ze 153 przypadków nadesłanych na platformę CoroNerve.com w okresie od 2 do 26 kwietnia. Wszyscy pacjenci zachorowali na COVID-19 i zdiagnozowano u nich także zaburzenia neurologiczne bądź psychiatryczne. Wiek pacjentów wahał się od 23 do 94 lat, a średnia wyniosła 71 lat. – czytamy dalej na łamach Polsat News. 

Dodatkowo wylicza się, że 49 % pacjentów z zaburzeniami neuropsychiatrycznymi to osoby poniżej 60 roku życia. Brytyjscy naukowcy mają świadomość, że badania trwają, a wstępnie przestawione wnioski nie mogą być w pełni relatywne. W Polsce do tej pory z powodu COVID-19 zachorowało ponad 36 tys. osób, a ponad 1500 zmarło.

Powiązane artykuły

 

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Śląskie: Przystań Ocalenie zalana! Pomagają zwierzętom, teraz sami potrzebują pomocy! [WIDEO]

Rozwój Katowice reaktywacja! Piłkarze z Katowic wracają do rozgrywek!

Normalność wraca do przedszkoli i żłobków? Teraz mogą przyjąć więcej dzieci

źródło: Polsat News

red: B. Bednarczuk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button