Kategorie

W Bielsku-Białej powstaną kolejne łąki kwietne

Urząd Miejski w Bielsku-Białej szuka wykonawców nowych łąk kwietnych. Na oferty czeka do końca sierpnia.

 

 

Zapraszamy na kryminalne śniadanie w TVS!

Kolejne łąki kwietne w Bielsku-Białej powstaną w dzielnicy Kamienica przy pętli autobusowej na ul. Karpackiej, przy skrzyżowaniu ul. Partyzantów z ul. gen. Tadeusza Bora Komorowskiego i al. gen. Władysława Andersa, przy skrzyżowaniu ul. Teofila Lenartowicza z ul. Żywiecką i na terenie zielonym pomiędzy ul. Lipnicką a ul. Edwarda Dembowskiego. Łąki kwietne, zgodnie z zasadami przetargu, mają zostać wysiane w Bielsku-Białej do 31 października br.

Wykonawca będzie musiał wyznaczyć teren pod łąkę kwietną na wskazanym obszarze, przygotować glebę, wygrabić pozostałości kłączy, korzeni, kamieni, gruzu, szkła, metalu i innych zanieczyszczeń a także je zutylizować, wyrównać powierzchnię i równomiernie wysiać odpowiednią mieszankę nasion.

Już w przyszłym roku bielszczanie powinni podziwiać na łąkach kwietnych m.in. kwitnące złocienie i komonice zwyczajne, firletki poszarpane, jaskry ostre, krwawniki pospolite, chabry łąkowe, brodawniki zwyczajne, bukowice pospolite, krwiściągi lekarskie, wyki kosmate, złocienie, kąkole i maki polne, chabry bławatki, czarnuszki damasceńskie, gipsówki wytworne, koniczyny krwistoczerwone, nachyłki dwubarwne, lny trwałe, cykorię podróżnika, szałwie łąkowe i wiele innych. W każdej lokalizacji mieszanki będą składały się z minimum 20 gatunków. Te zostały tak dobrane, aby jak najdłużej cieszyły oko przechodniów kwitnącymi roślinami, ale też były jak najbardziej pożyteczne dla owadów.

Pierwsza łąka kwietna w Bielsku-Białej powstała dzięki głosom mieszkańców, był to jeden z projektów Budżetu Obywatelskiego Bielska-Białej 2019. Znajduje się u zbiegu ulic Karpackiej i Żywieckie Przedmieście. W budżecie miasta na 2020 r. zabezpieczono środki na utworzenie około 0,5 ha łąk kwietnych.

Łąki kwietne mają wiele zalet, m.in. wzbogacają ubogi ekosystem miejski, dają pożywienie i schronienie dla pożytecznych owadów – pszczół, motyli, trzmieli, a także ptaków i małych ssaków. Dodatkowo gatunki tworzące miejskie łąki charakteryzują się tym, że zatrzymują i wiążą szkodliwe pyły, co nie tylko ogranicza emisję spalin, ale wręcz sprzyja oczyszczaniu powietrza z zanieczyszczeń komunikacyjnych.

Źródło i foto: UM w Bielsku-Białej

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Koronawirus w Polsce: Padł kolejny rekord! Ponad 800 nowych przypadków! 13 osób nie żyje

Śląskie: Koronawirus w jednej z restauracji McDonald’s! Klientów szuka sanepid

Bytom: Zwiększone kontrole w sklepach, galeriach handlowych i komunikacji miejskiej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button