reklama
Kategorie

Brexit stał się faktem. Jakie zmiany w ruchu pasażerskim i towarowym?

reklama

Od 1 stycznia 2021 r. podróżni przybywający z Wielkiej Brytanii do Polski będą podlegali takim samym przepisom, jak podróżni z krajów trzecich, czyli spoza UE. Oznacza to zmianę limitów dotyczących wartości i ilości towarów przywożonych w bagażu osobistym oraz nowe zasady przewozu zwierząt – informuje resort finansów.

 

Sensacja w najlepszym gatunku! DETEKTYW COLUMBO w TVS!

Wielka Brytania będzie traktować obywateli państw UE tak samo jak obywateli pozostałych państw trzecich i analogicznie Unia – obywateli brytyjskich. Jednak ci obywatele UE, którzy już mieszkają w Wielkiej Brytanii – i uzyskają status osoby osiedlonej lub tymczasowy status osoby osiedlonej – zachowają wszystkie dotychczasowe prawa.

reklama

Od 1 stycznia 2021 r. zmienią się niektóre zasady wjazdu do Wielkiej Brytanii.

RUCH PASAŻERSKI:

  • Wciąż można przekraczać granicę na podstawie polskiego dowodu osobistego (do 30.09.2021 r.);
  • Można przebywać w Wielkiej Brytanii w celach turystycznych, odwiedzin i biznesowych do 6 miesięcy bez konieczności posiadania wizy;
  • Osoby, które zamierzają przyjechać do Wielkiej Brytanii w celach podjęcia pracy lub nauki muszą przed przyjazdem uzyskać wizę, więcej informacji na temat temat znajduje się na stronie brytyjskiego rządu
  • Zmienią się niektóre zasady wjazdu, m.in. dotyczące ubezpieczenia samochodu (konieczność posiadania zielonej karty), ubezpieczenia zdrowotnego lub kontroli celnych. Więcej informacji można znaleźć na stronie brytyjskiego rządu

RUCH TOWAROWY

  • Od 1 stycznia 2021 r. przedsiębiorcy eksportujący towary z Unii Europejskiej do Wielkiej Brytanii będą zobowiązani do dokonania odprawy celnej towarów. Szczegółowe informacje znajdują się w Poradniku dla Przedsiębiorców
  • Na terenie Wielkiej Brytanii będą działać Śródlądowe punkty kontroli granicznej (Inland Border Facilites), w których będzie mogła odbywać się odprawa celna i graniczna z dala od portów. W punktach tych będą sprawdzane przewozy odbywające się na podstawie następujących dokumentów:
    1. Wspólna procedura tranzytowa (CTC)
    2. Karnet ATA
    3. Karnet Międzynarodowego Przewozu Drogowego (TIR)
    4. Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES)
  • Od stycznia 2021 r. przez okres 6 miesięcy obowiązywać będą różne wymogi celne dla towarów kontrolowanych i niekontrolowanych.
  • Szczegółowe informacje na temat przewóz towarów pomiędzy Wielką Brytanią i Unią Europejską od 1 stycznia 2021 r.  dostępne są w języku polskim na stronie brytyjskiego rządu.

Dodatkowo do 30 września 2021 roku do wjazdu do Wielkiej Brytanii nadal wystarczy dowód osobisty, a dopiero od 1 października potrzebny będzie do tego paszport.

Źródło: gov.pl

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Sylwester w domu? Tylko z Telewizją TVS! Mnóstwo, gwiazd, muzyki i emocji specjalnie dla Was!

Ktoś chciał w Katowicach dać dziecku na imię Sosnowiec. Dziwnych pomysłów było więcej 😉

Śląskie: Modernizacja systemu ŚKUP. Jak teraz będzie działał?

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button