Kategorie

1 lutego ruszają muzea i galerie. A w nich wystawy „uwięzione” przez koronawirus!

Mówili, że są na końcu kolejki, a jednak będą pierwsi. Rząd ogłosił, że od 1 lutego zostaną otwarte w ścisłym reżimie sanitarnym m.in. galerie i muzea. To dobra wiadomość dla artystów, których czas ekspozycji prac w różnych jednostkach kultury kończy się, a do teraz ich dzieła można było oglądać tylko online.

 

Zimowa nuda? Nie z TVS! Sprawdź nasze serialowe HITY!

-Fakt jest taki, że nam bardzo brakuje publiczności. Mamy też informacje zwrotne, że nasza publiczność również tęskni za takimi stacjonarnymi spotkaniami. Niemniej jednak odpowiedzią na tę tęsknotę jest cały cykl muzeum przy kawie, czyli spotkania z naszymi kuratorami, gdzie publiczność może właśnie dołączać na zoomie mówi Katarzyna Hryniawska, Muzeum Śląskie.

I rozmawiać jak i oglądać ekspozycje, które do zaprezentowania miało muzeum. Jak w przypadku sztuki konwencjonalnej taki model mógł się sprawdzać, tak przy okazji sztuki współczesnej pojawiały się schody.

Powiązane artykuły

– Artyści wizualni, którym może się wydawać, że lepiej sobie poradzą czy dobrze sobie radzą w przestrzeni wirtualnej de facto potrzebują też galerii, potrzebują miejsca do eksponowania swoich prac, bo nie wszystko można pokazać w internecie – mówi Łukasz Kałębasiak, Fundacja Miasto Ogrodów.

1 lutego ruszają muzea i galerie. A w nich wystawy "uwięzione" przez koronawirus!
1 lutego ruszają muzea i galerie. A w nich wystawy „uwięzione” przez koronawirus!

Na szczęście od poniedziałku zwiedzanie stacjonarne wystaw i muzealnych ekspozycji będzie już możliwe, choć wielu artystów zaznacza, że w kraju panuje niepokojący trend, który polega na tym, że kultura jest w pewien sposób ze społeczeństwa wypierana i niepotrzebnie marginalizowana.

– Trzeba by rozmawiać o edukacji i o jej braku bardziej, o nieprzyzwyczajeniu o nie tłumaczeniu ludziom, że sztuka nie jest czymś strasznym tylko jest czymś absolutnie prostym. To jest jedna z najnaturalniejszych ludzkich czynności, wystarczy się przyglądnąć temu jak do tworzenia podchodzą małe dzieci. To jest jedna z najnaturalniejszych rzeczy dla nich. Zabawa farbą, rysowanie, rzeźbienie nie wiem mazanie ścianmówi Wojciech Kucharczyk, artysta.

Najnaturalniejszą, a jednak przez wielu niedocenianą. Od 1 lutego Oldschool Demons Wojciecha Kucharczyka będzie można zobaczyć na żywo w katowickim Rondzie Sztuki. Kolejne w siedzibie Katowice Miasto Ogrodów. Szczegółowe informacje o ekspozycjach Muzeum Śląskiego można znaleźć na oficjalnej stronie placówki.

 

autor: Bartosz Bednarczuk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Pyrzowice uruchamiają punkt szybkich testów COVID-19 na lotnisku

Wóz strażacki i dom do samodzielnego złożenia? To i wiele więcej można kupić na aukcjach WOŚP

Niesamowity wideo-mural w Bielsku-Białej! To hołd dla Papcia Chmiela!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button