Region

100 mln z budżetu metropolii na rzecz gmin? To pomysł władz Katowic [WIDEO]

100 mln z budżetu metropolii na rzecz gmin wchodzących w skład metropolii, by te mogły wesprzeć podmioty gospodarcze. To pomysł władz Katowic. Docelowo pieniądze miałyby być rozdzielone proporcjonalnie do liczby podmiotów gospodarczych funkcjonujących w danym mieście. Stosowna uchwała ma się dopiero pojawić na sesji metropolii – chociaż jej przedstawiciele już podkreślają, że pomysł choć szczytny jest raczej niemożliwy do zrealizowania.

 

 

TOP 5 Silesia Flesz: Koronawirus po śląsku, czyli region walczy z epidemią!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

Ja na pewno nie widzę możliwości przekazania pieniędzy na wsparcie przedsiębiorcom miastom, z tego względu że takimi opiniami prawnymi dysponujemy już chociażby w przypadku niskiej emisji, kiedy pytano nas jak przekazać pieniądze mieszkańcom miast, by mogli mieć dotacje na przykład na wymianę pieców i w ten sposób mogliśmy działać. Nasza dotacja trafia do miast i ona musi mieć wędkowana na mienie komunalne i tu było duże ograniczenie dla tego typu działalności, ale te pieniądze i tak są jakąś pomocą. Miasto odciąża swój budżet i ze swoich środków może takie pieniądze mieszkańcom przekazywać – mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Karolczak przyznaje, że rozważał raczej utworzenie funduszu pożyczkowego skierowanego bezpośrednio do przedsiębiorców. Pomysł Katowic nie do końca przekonuje także władze niektórych miast – zastrzeżenia ma chociażby Sosnowiec.

Jakbym chciał troszkę być złośliwy i nie myśleć o moich kolegach samorządowcach z innych miast , to mógłbym powiedzieć że ten pomysł mi się podoba, bo o ile dobrze pamiętam jesteśmy drugim albo trzecim miastem pod względem liczby przedsiębiorców. Także ten podział byłby dla nas dobry, ale totalnie niesprawiedliwy dla innych miast, które tez cierpią dzisiaj z powodów koronawirusa. Także diabeł tkwi w szczegółach a myślę że nasze działania powinny być takie żeby wspomagać każdego – od najmniejszego do największego w naszej metropolii – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

By Katowice mogły wprowadzić uchwałę na sesję metropolii muszą zyskać poparcie 11-u miast i gmin. Waldemar Bojarun, wiceprezydent Katowic zapewnia, że rozmowy trwają. Dodaje, że to najwyższy czas, by wykazać się solidarnością.

Funkcjonują w ramach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii działania, które przekazują gminom przecież środków na konkretne działania. Nie widzę w tym nic nadzwyczajnego. To są mechanizmy, które na co dzień funkcjonują – przypomnę choćby fundusz solidarności, za pośrednictwem którego właśnie środki trafiają do gmin, czy tak zwany fundusz niskiej emisji – nowe działanie GZM, w ramach którego 90 mln zł ma trafić do poszczególnych gmin właśnie z głównie z walką na niską emisję. Dzisiaj ochrona miejsc pracy staje się najważniejszym wyzwaniem, przed którym stoimy i nie ma żadnej wątpliwości, że można znaleźć formułę prawną umożliwiającą takie działanie – mówi Waldemar Bojarun, wiceprezydent Katowic.

Bo w końcu chociażby w Katowicach pracują nie tylko mieszkańcy Katowic, ale także okolicznych miast. Sesja metropolii, na której projekt uchwały miałby się pojawić najprawdopodobniej odbędzie się w przyszłym tygodniu.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Minister Zdrowia zastrzega leki do walki z COVID-19. Chodzi o Arechin i Plaquenil

Prezydent Sosnowca: Nie będę zgłaszał członków do obwodowych komisji wyborczych [WIDEO]

Polski biznes się zamyka. Przedsiębiorcy masowo zawieszają działalność gospodarczą [WIDEO]

 

 

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close