KrajRegionWiadomość dniaZdrowie

Minister Zdrowia zastrzega leki do walki z COVID-19. Chodzi o Arechin i Plaquenil

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski na podstawie prawa, które przysługuje mu ze względu na stan epidemii w Polsce – wydał decyzję:  od 2 kwietnia leki o nazwach Arechin i Plaquenil będą reglamentowane. Według opinii Ministra leki te powinny trafić przede wszystkim do szpitali, które walczą na pierwszej linii frontu z COVID-19. Czy oznacza to, że nie będą dostępne dla innych, którzy nie są zakażeni koronawirusem?

 

 

TOP 5 Silesia Flesz: Koronawirus po śląsku, czyli region walczy z epidemią!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski wydał dzisiaj obwieszczenie, w którym uściśla jakie leki od 2 kwietnia będą reglamentowane, w związku z ich użytecznością w leczeniu osób zakażonych COVID-19. O jakich lekach mowa w komunikacie Ministra? Chodzi dokładnie o dwa – Arechin i Plaquenil – dokopaliśmy się do informacji o zastosowaniu ww. leków.

ArechinZapobieganie i leczenie prawie wszystkich postaci zimnicy, niekiedy w skojarzeniu z innymi lekami przeciwzimniczymi. Czerwonka pełzakowa, głównie pełzakowe zapalenie wątroby. Lamblioza oporna na inne leczenie. Kolagenozy – głównie liszaj rumieniowaty, reumatoidalne zapalenie stawów. (informacja zawarta na stronie www.doz.pl)

Plaquenillek zawierający hydroksychlorochinę – substancja ta zmniejsza stan zapalny u osób z chorobami autoimmunologicznymi. Plaquenil stosuje się m.in. w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów i tocznia układowego oraz w malarii. (informacja zawarta na stronie www.doz.pl)

Leki bedą dalej dostępne w aptekach i punktach aptecznych ale od 2 kwietnia wyłącznie na specjalnych zasadach. Arechin tylko we wskazaniach refundacyjnych z receptą na 30 % a Plaquenil zgodnie z zasadami określonymi we wskazaniach produktu oraz trybie tzw. refundacji indywidualnej. Jak podają reporterzy Polsat News – Równocześnie wprowadzono dla pacjentów uprawnionych do przyjmowania tych leków w innych niż COVID-19 wskazaniach np. tocznia rumieniowatego lub reumatoidalnego zapalenia stawów ograniczenia ilościowe. Będą oni mogli kupić w aptece ogólnodostępnej lub punkcie aptecznym na 30 dni nie więcej niż 2 opakowania Arechinu albo Plaquenilu (po 30 tabletek) lub 1 opakowanie Plaquenilu (po 60 tabletek). – Minister zapowiada, że obowiązującą reglamentację będzie ściśle kontrolował NFZ.

Reasumując, pacjencji potrzebujący tych leków nie powinni się obawiać, bo jeśli któryś z nich według lekarzy wpływa pozytywnie na polepszenie ich stanu zdrowia i skutecznie leczy schorzenia to dalej będą mogli je kupić. Chodzi bardziej o ograniczenie rozdawania tych leków, w przypadkach gdy są one stosowane dodatkowo. Minister Zdrowia Łukasz Szumowski w telewizji występuje codziennie i co rusz stara się Polakom tłumaczyć ze strony medycznej takie a nie inne kroki podejmowane przez rząd, którego jest częścią, w związku z morderczą walką z koronawirusem w Polsce.

 

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Tarcza antykryzysowa z podpisem prezydenta. Jaka pomoc dla przedsiębiorców?

Radni z Imielina dają kasę ze swoich diet na szpital zakaźny w Tychach! [WIDEO]

Pilne! Nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce. Są też kolejne ofiary śmiertelne

źródło: Polsat News, www.doz.pl
red: B. Bednarczuk
Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close