KrajRegion

Prezydent Sosnowca: Nie będę zgłaszał członków do obwodowych komisji wyborczych [WIDEO]

Nie będę zgłaszał członków do obwodowych komisji wyborczych – mówi Arkadiusz Chęciński, przewodniczący Platformy Obywatelskiej w Sosnowcu i prezydent miasta i o to samo apeluje do innych komitetów wyborczych. Swoją decyzje argumentuje krótko.

 

 

TOP 5 Silesia Flesz: Koronawirus po śląsku, czyli region walczy z epidemią!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

Byłoby to dziwne podejście, gdybym z jednej strony mówił że z jednej strony nie jesteśmy w stanie zorganizować wyborów i musimy robić co w naszej mocy żeby dbać o naszych mieszkańców, pracowników urzędu i w ogóle nas wszystkich. A z drugiej strony gdybym jako przewodniczący Platformy Obywatelskiej dzisiaj położył na stole kilkaset osób, które mają brać udział w wyborach i być w obwodowych komisjach wyborczych – mówi Arkadiusz Chęciński, przewodniczący Platformy Obywatelskiej w Sosnowcu.

Chęciński dodaje, że kandydatów trzeba by odpowiednio przeszkolić, a ponadto zapewnić wszystkim dostęp do jednorazowych rękawiczek czy środków dezynfekujących – a tych dzisiaj brakuje już nawet w szpitalach. Dlatego nie wyobraża sobie, by je przekazać komisji wyborczej. Już dziś wiadomo, że apel Chęcińskiego nie do wszystkich trafił. Sosnowieckie SLD swoje listy zgłosiło wczoraj a apel nazywa wprost – zagrywką polityczną.

W naszej opinii wybory w terminie 10 maja są bardzo kiepskim pomysłem. Powiem więcej – moim zdaniem one się nie odbędą. Prawo i Sprawiedliwość w naszej opinii gra po prostu na zwłokę i ostatecznie te wybory w po prostu przełoży. Nie mniej jednak jeżeli ten szalony plan wyborów 10 maja doszedłby do skutku, to nie wyobrażam sobie sytuacji, w której wszystkie komitety opozycyjne nie zgłoszą członków do obwodowych komisji wyborczych i tym samym doprowadzą do sytuacji, w której głosy będą liczyć jedynie przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości oraz osoby wskazane przez komisarza wyborczego, który też jest nominowany przez wojewodę, czyli ostatecznie przez partię rządzącą – mówi Michał Wcisło, przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Sosnowcu.

Chęciński dodaje, że kandydatów trzeba by odpowiednio przeszkolić, a ponadto zapewnić wszystkim dostęp do jednorazowych rękawiczek czy środków dezynfekujących – a tych dzisiaj brakuje już nawet w szpitalach
Chęciński dodaje, że kandydatów trzeba by odpowiednio przeszkolić, a ponadto zapewnić wszystkim dostęp do jednorazowych rękawiczek czy środków dezynfekujących – a tych dzisiaj brakuje już nawet w szpitalach

Wcisło dodaje, że każda ze 107 osób zgłoszonych do obwodowych komisji wyborczych może zrezygnować i to jej indywidualna decyzja. W Delegaturze Krajowej Biura Wyborczego w Katowicach podkreślają, że na zgłaszanie kandydatów jest jeszcze czas.

Obecnie do urzędów gmin, do urzędników wyborczych wpłynęła niewielka ilość zgłoszeń kandydatów na członków komisji. Rzeczywiście doświadczenia lat ubiegłych wskazują na to, że większość zgłoszeń następowała zawsze tuż przed upływem terminu. Termin na zgłoszenie kandydatów upływa 10 kwietnia, a sam termin powołania obwodowych komisji wyborczych 15 kwietnia – mówi Wojciech Litewka, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Katowicach

Na podobny krok jak Platforma Obywatelska w Sosnowcu zdecydował się także świętochłowicki sztab Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.

Ludzie i to widzimy każdego dnia na ulicach stosują się do tych obostrzeń w zakresie przemieszczania się, wychodzenia z domu. Więc tym bardziej ta obawa przed zakażeniem wirusem jest dość silna i faktycznie mieliśmy takie głosi ze strony członków komisji ale też samych wyborców, że te wybory w przypisanym terminie 10 maja nie powinny się odbyć – mówi Bartosz Karcz, radny Rady Miejskiej w Świętochłowicach.

Wybory w maju budzą coraz więcej kontrowersji… walka z czasem trwa.

Autor: Sandra Hajduk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Tarcza antykryzysowa z podpisem prezydenta. Jaka pomoc dla przedsiębiorców?

Radni z Imielina dają kasę ze swoich diet na szpital zakaźny w Tychach! [WIDEO]

Pilne! Nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce. Są też kolejne ofiary śmiertelne

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close