reklama
Kategorie

102. rocznica uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Polsce i kolejne strajki

28 listopada 1918 r. dekretem Tymczasowego Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego  ustanowiono, że wyborcami jak i kandydatami w wyborach w Polsce mogą być reprezentanci różnych płci. W związku z tym kobiety otrzymały prawo do głosowania i kandydowania. W tę znamienną dla historii Polski datę kobiety i Ci, którzy je w strajkach wspierają ponownie wychodzą na ulice. Największy protest odbywa się w stolicy.

Gwiazda Szeryfa – serialowa nowość tylko w Telewizji TVS!

To dzień, który powinniśmy pamiętać jako kolejny krok Polski w kierunku nowoczesności i otwarcia. 28 listopada 1918 r. dekretem Józefa Piłsudskiego prawo do głosowania i kandydowania dano każdemu bez względu na płeć. W związku z tym 102 lata temu kobiety w końcu mogły głosować. W tę rocznicę protesty w związku z orzeczeniem TK w sprawie aborcji eugenicznej trwają nadal. Największy protest dziś odbywa się stolicy. Ale ludzie protestują też w mniejszych miastach na terenie całej Polski. – Sejm jest odgrodzony barierkami. Na okolicznych ulicach stoją dziesiątki policyjnych radiowozów z włączonymi kogutami. Od czasu do czasu słychać sygnały wzywające do rozejścia się.czytamy na łamach RMF 24.

Protesty trwają nieprzerwanie od 22 października, gdy wyrok TK został ogłoszony przez prezes trybunału Julię Przyłębską. Przypomnijmy, że tylko ogłoszony bo finalnie nie znalazł się w Dzienniku Ustaw co oznacza, że nie ma mocy prawnej.

źródło: Ogólnopolski Strajk Kobiet, Wikipedia, RMF 24 
autor: Bartosz Bednarczuk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

WAŻNE!!! Wkrótce rusza szpital tymczasowy w MCK. Będą zmiany ruchu przy Spodku i centrum kongresowym!

Zakupoholicy szczęśliwi. Sprzedawcy też. W sobotę znowu otwierają się centra handlowe!

Bytom chce kupić EC Szombierki! Jest konkretna oferta dla właściciela

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button