Region

21 nowych peronów na stacjach województwa śląskiego

W 2018 roku na terenie woj. śląskiego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zmodernizowały 21 peronów na 8 stacjach i 3 przystankach. Podróżni wygodniej wsiadają z nowych peronów. Bardziej komfortowy dostęp do pociągów zapewniają windy, pochylnie i ścieżki naprowadzające.

 

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zmodernizowały w 2018 roku osiem stacji w woj. śląskim. Podróżni zyskali lepszą obsługę m.in. na stacjach Jaworzno Szczakowa, Bielsko Biała Leszczyny, Wilkowice Bystra, Rybnik, Żory.

Po przebudowie perony są wyższe, co ułatwia wsiadanie i wysiadanie z pociągu. Antypoślizgowa nawierzchnia i funkcjonalne oświetlenie zapewniają bezpieczne poruszanie się po peronach także po zmroku. Zamontowane zostały nowe ławki, wiaty, tablice informacyjne. Czytelne oznakowanie ułatwia orientację na stacjach. Informacje o rozkładzie jazdy są prezentowane w gablotach. Lepszą obsługę zapewnia montaż nowego nagłośnienia.

Wygodniej w podróż koleją można wyruszyć z trzech zmodernizowanych przystanków: w Bielsku Białej Lipniku i Bielsku Białej Mikuszowicach na linii Bielsko Biała – Żywiec oraz Tworkowie na linii Racibórz – Krzyżanowice.

Realizowane przez PLK prace w regionie to lepsze codzienne podróże pociągiem do pracy i szkoły dla mieszkańców województwa i komfortowa komunikacja dla turystów.

W 2018 roku w całej Polsce PLK zmodernizowały ponad 200 peronów. Bezpieczeństwo oraz wyższy komfort obsługi zapewnia likwidacja barier architektonicznych i przystosowanie obiektów dla wszystkich podróżujących koleją. Zmodernizowane stacje i przystanki są dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Ułatwienia w komunikacji stanowią windy, pochylnie, odpowiednie oznakowania i ścieżki naprowadzające ze specjalną wypukłą fakturą. Na stacji w Rybniku zamontowane zostały w tym roku windy. Na innych stacjach i przystankach podróżni mogą też korzystać z nowych pochylni. Przebudowane przejścia podziemne w Wilkowicach Bystrej, Bielsku Białej Leszczynach i Bielsku Białej Lipniku już służą podróżnym w drodze na perony. Na perony w Kuźni Raciborskiej można dojść wyremontowaną kładką.

W 2018 roku na 29 stacjach i przystankach w kraju umieszczono informacje w języku Braille’a m.in. w Bielsku Białej Lipniku, Bielsku Białej Leszczynach, Bielsku Białej Mikuszowicach, Wilkowicach Bystrej i Dąbrowie Górniczej Ząbkowicach. To ważne dla osób niewidomych i niedowidzących. Korzystanie z kolei jest dla nich wygodniejsze.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. prowadzą również bieżące prace utrzymaniowe na peronach. Dzięki inwestycjom prowadzonym przez PLK korzystanie z kolei staje się lepiej dostępne dla wszystkich pasażerów.

 

(źr. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close