Region

Pielgrzymka kobiet do Piekar Śląskich 2019 [PROGRAM] Będą utrudnienia w ruchu [OBJAZDY, PARKINGI]

Tysiące kobiet i dziewcząt nie tylko z całego regionu, ale także z różnych zakątków Polski i świata, w niedzielę, 18 sierpnia, pielgrzymować będą na piekarskie Wzgórze Kalwaryjskie, aby podziękować Matce Boskiej Piekarskiej za łaski oraz prosić o dalsze błogosławieństwo.

 

Dlaczego chcą zamknąć Nikiszowiec? TOP 5 Silesia Flesz

Tradycja piekarskich pielgrzymek kobiet wywodzi się jeszcze z czasów międzywojennych. Co roku na pielgrzymkę przybywa wiele kobiet i dziewcząt z kraju i zagranicy. Podróżują one do Sanktuarium Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Modlitwa, poczucie wspólnoty i świadomość obecności Maryi tworzą niepowtarzalność piekarskich spotkań.

PROGRAM

I. Przygotowanie do liturgii Mszy świętej (wzgórze kalwaryjskie):

8.00 – Godzinki o Najświętszej Maryi Pannie

8.30 – Rozważania różańcowe

II. Przybycie księży biskupów do bazyliki:

9.30 – Powitanie liturgiczne

– Krótka adoracja w ciszy

– Litania do Matki Bożej Piekarskiej

– Procesja z obrazem Matki Bożej Piekarskiej na Kalwarię

III. Słowo metropolity katowickiego, ks. abpa Wiktora Skworca

IV. Msza Święta na wzgórzu kalwaryjskim – godz. 10.30

        + eucharystii przewodniczy kard. Stanisłąw Dziwisz (Kraków)

        + homilię wygłosi bp Andrzej Czaja (Opole) 

V. Godzina ewangelizacyjna (kalwaria) – 13:45 (przy ołtarzu głównym) 

VI. Nieszpory maryjne (kalwaria) – 15:00 – prowadzi bp Marek Szkudło

VII. Procesja do bazyliki – godz. 16.00, hymn Te Deum i zakończenie pielgrzymki

 

POGOTOWIE RATUNKOWE

Podczas pielgrzymki, zabezpieczone zostaną dwa ambulanse pogotowia ze Szpitala Miejskiego p.w. Św. Łukasza (jeden ambulans z lekarzem oraz ratownikiem medycznym oraz jeden ambulans z dwoma ratownikami medycznym). Karetki pogotowia ratunkowego zaparkowane będą, jak co roku na ul. Popiełuszki 17, przy budynku Hotelu „Pałac Wiśniewski” oraz na skrzyżowaniu ulic Bytomskiej i Kalwaryjskiej. Ponadto o bezpieczeństwo medyczne pielgrzymów dbać na Wzgórzu będą Ratownicy Maltańscy, a Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe stacjonować będzie, jak zwykle, w swej siedzibie przy ul. K. Miarki.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Defilada 100-lecia? Święto Wojska Polskiego w Katowicach ściągnęło tłumy [WIDEO]

Arcybiskup Marek Jędraszewski z poderżniętym gardłem! ZDJĘCIA szokują

Ogromny pożar sortowni odpadów. Zobaczcie ZDJĘCIA i WIDEO z miejsca akcji

UTRUDNIENIA

Na terenie miasta nastąpi zmiana organizacji ruchu. Ustalono wprowadzenie zakazu poruszania się pojazdów na ul. Bytomskiej (poza samochodami uprzywilejowanymi służb) od skrzyżowania z ul. Gen. Ziętka do skrzyżowania z ul. Papieża Jana Pawła II w godzinach od 7:00 do 17:30.

PARKINGI

– ul. Karola Miarki – samochody osobowe,
– ul. Chopina (strona prawa, jadąc od ul. Pod Lipami) – autokary,
– ul. Granicznej – autokary i samochody osobowe.
– ul. K. Miarki, parking za Centrum Handlowym – autokary (Wydział Zarządzania Kryzysowego uzgodnił z HBK 5 Spółka z o.o. Projekt Piekary Spółka Komandytowa z siedzibą w Warszawie, ul. Książęca 19/3, 00-496 Warszawa – Właścicielem Centrum Handlowego zlokalizowanego w Piekarach Śląskich umożliwienie parkowania autokarów pielgrzymów na parkingu za Centrum, by nie blokować miejsc dla klientów).

ZAKAZ HANDLU

Zakaz handlu, wzorem lat ubiegłych, obowiązywał będzie przy ul. Bytomskiej na odcinku od skrzyżowania  z   ul.   Pod   Lipami   do  skrzyżowania  z   ul. Gen. Ziętka. Umieszczone zostaną tabliczki informujące o odholowywaniu pojazdów z ulicy Gen. Ziętka od skrzyżowania z ul. Bytomską do ul. Papieża Jana Pawła II. oraz dot. działalności handlowej przy ul. Bytomskiej: „HANDEL WYŁĄCZNIE DLA POSIADACZY ZEZWOLEŃ URZĘDU MIASTA  PIEKARY  ŚLĄSKIE” (zostaną umieszczone po obydwu stronach ulicy, na krańcach strefy handlu oraz na skrzyżowaniu z ulicą Piłsudskiego).

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close