4000 tysiące paczek świątecznych wyjedzie do potrzebujących na terenie woj. śląskiego
Ostatnia prosta intensywnych przygotowań. Już jutro, w Wigilię Bożego Narodzenia blisko 4000 tysiące paczek świątecznych wyjedzie do potrzebujących na terenie całego województwa śląskiego. To już druga mobilna Metropolitalna Wigilia dla Samotnych organizowana przez Fundację Wolne Miejsce.
-
W Wigilię Bożego Narodzenia blisko 4000 tysiące paczek świątecznych wyjedzie do potrzebujących na terenie całego województwa śląskiego
-
Dla organizatorów ważne, by nie marnować produktów, których niemal hurtowe ilości potrzebowano do przygotowania posiłków
-
Rozwożenie świątecznych paczek przez wolontariuszy rozpocznie się o godzinie ósmej rano
Zmiany w świadczeniu 500 plus już od 1 stycznia. Co się zmieni?
Wkrótce skrócą nam ważność certyfikatów covidowych. Z 12 do 9 miesięcy
Europejska Stolica Nauki. Katowice zdobyły upragniony tytuł na 2024 rok!
To covidowa rzeczywistość zadecydowała, że kolejny rok z rzędu wolontariusze fundacji nie spotkają się przy wspólnym stole, by w sposób tradycyjny świętować Boże Narodzenie. Nic nie stanęło jednak na przeszkodzie, aby świąteczne paczki trafiły do tych, którzy tego wsparcia potrzebują.
-My byliśmy przygotowani nawet na większą ilość, ale tyle osób skorzystało z tej pomocy. To dobrze, że mniej osób korzysta, to znaczy, że nie jest tak dużo osób, które potrzebują aż tak bardzo tej naszej pomocy w swojej samotności. W takiej paczce przede wszystkim jest cała kolacja wigilijna. Jest barszcz z uszkami, są karpie smażone, pierożki oczywiście, sałatki śledziowe. W tym roku bardzo ciekawe sałatki śledziowe, bo zasadą „zero waste” czyli nie marnowania – mówi Mikołaj Rykowski, prezes Fundacji Wolne Miejsce.
I tak na przykład buraki, które znalazły się w sałatce śledziowej wykorzystano po wcześniej ugotowanym czerwonym barszczu. To dla organizatorów ważne, by nie marnować produktów, których niemal hurtowe ilości potrzebowano do przygotowania posiłków.
– Około stu tysięcy pierogów, sto tysięcy uszek, trzy tony karpia, trzy tony buraków. Do tego około tony marchewki, więc te ilości są naprawdę imponujące. Na ten moment oczywiście najbardziej skupiamy się na pakowaniu ze względu na to, że część dań jest już gotowych. Dogotowujemy resztę no i zostaje nam przede wszystkim pakowanie, żeby wszystko mogło wyjechać szczelnie, hermetycznie zamknięte, gotowe do spożycia w domu – mówi Agnieszka Koska, szefowa i
menadżer kuchni w MCK.
Śledztwo pod choinkę? Detektyw Monk od grudnia w Telewizji TVS!
Rozwożenie świątecznych paczek przez wolontariuszy rozpocznie się o godzinie ósmej rano. Fundacja Wolne Miejsce apeluje, że ręce do pracy są nadal potrzebne. Jeżeli ktoś ma ochotę dołączyć do grona tych, którzy jutrzejszego dnia podarują drugiemu człowiekowi nie tylko podarunek, ale i uśmiech, wciąż można zgłaszać się do organizatorów.
– Wolontariusze będą przychodzić, będą mieli przydzielone przez nas trasy. Każdy będzie miał mniej więcej staramy się, żeby miał teren, który zna, żeby to szybko poszło. Przydzielamy tyle punktów, ile dana osoba jest w stanie zrobić. Także jeśli ktoś deklaruje, że może jeździć cały dzień to chętnie, jeśli tylko kilka punktów no to oczywiście również jest to dla nas ogromna pomoc – mówi Marta Wilczyńska, asystentka zarządu Fundacji Wolne Miejsce.
A żeby za tę pomoc podziękować, o godzinie 12 odbędzie się uroczyste spotkanie opłatkowe wolontariuszy z organizatorami i władzami miast, które zaangażowały się w tegoroczną akcję. Wigilia dla Samotnych nie mogłaby się odbyć, gdyby nie zaangażowanie kilkuset osób każdego dnia – wolontariuszy, uczniów szkol gastronomicznych i darczyńców. A to wszystko od serca dla serca.