KrajRegion

„A jak będą chcieli, żebyś ich zabrał do muzeum hutnictwa, to zabierzesz ich do muzeum hutnictwa” ;) „Chłopaki nie płaczą II” mogłyby powstać w Chorzowie

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie gotowe. Budowa została już zakończona, właśnie trwają odbiory budynku. Ale mieszkańcy na jego zwiedzanie będą musieli jeszcze poczekać. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem obiekt będzie dostępny dla turystów dopiero we wrześniu tego roku. Muzeum powstało w budynku ponad stuletniej elektrowni Huty Królewskiej. Dyrekcja muzeum zapowiada, że będzie co oglądać.

 

 

Kryminalna rozrywka w TVS! „Napisała: Morderstwo” od wtorku do czwartku o 21.25

– Wielkogabarytowe urządzenia, głównie maszyny hutnicze: młoty, zespół walcowniczy, prostownice, prasę hydrauliczną. Większość tych urządzeń będzie pracowała na biegu jałowym, więc będzie można zobaczyć jak te urządzenia działają. Ale urządzenia to nie wszystko. Mury i maszyny byłyby niczym, gdyby nie historie ludzi, którzy pracowali przy tych maszynach – mówi Adam Kowalski, dyrektor Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.

Dlatego przygotowana zostanie specjalna wystawa, która pokaże pracę ludzi w hutach. Będzie też można zapoznać się z historiami ok. 100 byłych pracowników, którzy opowiedzą, jak wyglądała i wygląda ta praca. Muzeum jest już wprawdzie gotowe, ale to nie koniec inwestycji w tym miejscu.

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie zapiera dech! Zobaczcie WIDEO i ZDJĘCIA ze środka!
Muzeum Hutnictwa w Chorzowie zapiera dech! Zobaczcie WIDEO i ZDJĘCIA ze środka!

– Pozyskaliśmy środki na lepsze skomunikowanie tego terenu, Muzeum Hutnictwa, ale także terenu po dawnej Hucie Królewskiej z ul. Katowicką z DK79. I to także chcemy zacząć w tym roku i przez kolejne dwa lata realizowaćmówi Marcin Michalik, wiceprezydent Chorzowa.

Budowa muzeum trwała 3 lata i była możliwa dzięki unijnej dotacji, którą Chorzów pozyskał wraz z Zabrzem i kopalnią Guido. Koszt jego budowy to ok. 27 mln zł.

 

autor: Paweł Jędrusik

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Potężny wybuch gazu w Bytomiu. Prokuratura umorzyła śledztwo

W MCK ruszyły szczepienia pracowników służby zdrowia. W jeden dzień zaszczepiono 150 osób

W Pszczynie na sankach zjeżdżać można, a w Katowicach nie. Obostrzenia w praktyce wyglądają różnie

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close