RegionWiadomość dnia

Alarmy Smogowe chcą zmian w uchwale antysmogowej. Stare piece do wymiany za 3 lata!

Przedstawiciele alarmów smogowych z województwa śląskiego złożyli na ręce marszałka województwa śląskiego petycję, w której domagają się skrócenia okresu użytkowania pieców pozaklasowych, tzw. „kopciuchów”. Aktywiści chcą, żeby termin wymiany najstarszych pieców skrócić do 3 lat, a nie 7, jak obecnie zakłada uchwała antysmogowa.

 

Liderzy PiS na konwencji w Katowicach: Wara od naszych dzieci!

Kiedy wymiana pieców według Alarmów Smogowych? W przypadku pieców 3 i 4 klasy byłoby to 5 lat.

 

-Uważamy, że takie zmiany są możliwe i są konieczne. Wynika to również z przepisów Unii Europejskiej, z dyrektywy Cafe, która mówi o tym, że działania na rzecz poprawy jakości powietrza powinny być podjęte tak szybko, jak to tylko możliwe – mówi Jerzy Bryk, Mysłowicki Alarm Smogowy.

 

Działacze alarmów podkreślali, że z powodu smogu tylko w województwie śląskim rocznie umiera około 6 tysięcy osób.

– W tej chwili mamy bardzo duże możliwości wymiany tych starych kotłów, w bardzo krótkim czasie. Są źródła dofinansowania. Także ta petycja jest jak najbardziej wskazana, chodzi generalnie o zmianę kilku punktów uchwały antysmogowej, która funkcjonuje już od dłuższego czasu – mówi Krzysztof Olszak, Zagłębiowski Alarm Smogowy.

Aktywiści argumentują także, że smog przyczynia się do większych wydatków na służbę zdrowia, ponieważ wzrasta liczba pacjentów.

Przedstawiciele alarmów smogowych z województwa śląskiego złożyli na ręce marszałka województwa śląskiego petycję, w której domagają się skrócenia okresu użytkowania pieców pozaklasowych, tzw. „kopciuchów”
Przedstawiciele alarmów smogowych z województwa śląskiego złożyli na ręce marszałka województwa śląskiego petycję, w której domagają się skrócenia okresu użytkowania pieców pozaklasowych, tzw. „kopciuchów”

(Paweł Jędrusik)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close