reklama
REKLAMA
Kategorie

Alerty burzowe w całym kraju! Ulewne deszcze w woj. śląskim

reklama

Alerty burzowe obejmują dzisiaj, 19 czerwca, praktycznie całą Polskę. Jak ostrzegają synoptycy, do niedzieli na sporym obszarze kraju będziemy mieć nadal pogodę gorącą, parną i burzową właśnie.

 

Zapraszamy na kryminalne śniadanie w TVS!

Było i będzie nadal gorąco: na przeważającym obszarze kraju termometry pokazać mają 25-27 stopni Celsjusza. Nieco chłodniej zrobi się jedynie na południowym zachodzie.

reklama

Burze prognozowane na przeważającym obszarze kraju, jednak najsilniejsze wystąpią od Pomorza, przez centrum po południe kraju. Głównym zagrożeniem będą intensywne opady deszczu, do 20-30 mm/h, lokalnie do 50 mm, porywy wiatru do 80-90 km/h, opady gradu o średnicy do 3-4 cm. Nie można również wykluczyć wystąpienia trąb powietrznych.

Polska znajduje się pod wpływem płytkiego niżu z ośrodkiem przemieszczającym się znad południowej nad centralną część kraju. Nadal cały kraj pozostaje w bardzo ciepłej i wilgotnej masie powietrza polarnego morskiego.

Dzisiejsze burze najliczniej występować będą od Pomorza, przez centrum po południe kraju. Na tym obszarze prognozowane jest pojawienie się linii zbieżności związanej z przemieszczającym się ośrodkiem niżowym.

Słabe warunki kinematyczne będą przekładały się na rozproszony charakter burz, które miejscami tworzyć mogą słabo zorganizowane układy wielokomórkowe. Wysokie zasoby energii konwekcji (CAPE do 2000-2500 J/kg), zasobna w wilgoć masa powietrza (TPW do 40-45 mm) oraz dość stromy gradient pionowy temperatury powietrza (0,6 – 0,7 k/100 m) sprzyjać będzie szybkiemu rozwojowi izolowanych komórek burzowych, na obszarze praktycznie całego kraju, niewykluczone że już od godzin porannych.

Przepływ powietrza będzie słaby, szczególnie w południowej połowie kraju, czego skutkiem będzie wolne przemieszczania się burz, a tym samym podwyższonym ryzykiem wystąpienia ulewnych opadów deszczu – do 20-30 mm/h, a w strefie prognozowanej przez modele linii zbieżności, w przypadku akumulacji opadu, nawet do 50 mm.

Z uwagi na duże natężenie opadów deszczu, a także miejscami mniejszą wilgotność powietrza w środkowej troposferze, nie można wykluczyć punktowo silniejszych porywów wiatru, do 80-90 km/h W przypadku lepiej rozwiniętych burz, z silniejszym prądem wstępującym, istnieje również ryzyko opadów gradu o średnicy do 3-4 cm.

Ze względu na prognozowaną sporą chwiejność już od dolnej warstwy troposfery (i niskie poziomy kondensacji) nie można wykluczyć wystąpienia trąb powietrznych.

Źródło: IMGW

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Koronawirus na Śląsku: Po raz pierwszy ozdrowieńców jest 3 razy więcej niż nowych przypadków!

Kibice na stadionach od 19 czerwca? Wojewoda śląski wydał właśnie decyzję w tej sprawie!

Wybory korespondencyjne to niewypał? Na Śląsku niewielu chce tak głosować [WIDEO]

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button