KrajRegionWiadomość dnia

Wybory korespondencyjne to niewypał? Na Śląsku niewielu chce tak głosować [WIDEO]

Nikłe zainteresowanie głosowaniem korespondencyjnym w nadchodzących wyborach prezydenckich. Choć prawo dopuszcza taką możliwość, a chęć takiego sposobu głosowania można było zgłaszać do wczoraj, to wyborcy raczej preferują tradycyjny model oddania głosu.

 

„Ślązaków nie obsługujemy!” Hejt osiąga apogeum! Szczegóły w TOP 5 Silesia Flesz
PREMIERA TOP 5 Silesia Flesz w każdą niedzielę o 19.50!

– Chęć udziału w wyborach korespondencyjnych zgłosiło 321 osób. Na chwilę obecną trwa weryfikacja poprawności zgłoszonych wniosków. Jeśli chodzi o liczbę wszystkich uprawnionych mysłowiczan jest to na dzień wczorajszy 55 948 osób – mówi Natalia Wypiór, Urząd Miasta Mysłowice.

 

Podobnie jest w Siemianowicach Śląskich, czy Sosnowcu. W tych pierwszych chęć głosowania korespondencyjnie zgłosiło ok. pół procent uprawnionych osób. W Sosnowcu – 646 osób. Te liczby mogą jeszcze ulec nieznacznie zmianie, bo wnioski można było wysyłać pocztą. To nie jedyne zmiany w nadchodzących wyborach. Podczas głosowania będziemy musieli się liczyć z reżimem sanitarnym.

– Oznacza to w praktyce, że mieszkańcy, którzy będą chcieli głosować warto żeby byli zaopatrzeni w maseczkę, w rękawiczki i najlepiej własny długopis, jeśli ktoś chce zwiększyć ten poziom komfortu i zadbania o swoje bezpieczeństwo, zdrowie. Oczywiście członkowie komisji będą dezynfekować lokal kilka razy dziennie – mówi Piotr Kochanek, Urząd Miasta w Siemianowicach Śląskich.

Nikłe zainteresowanie głosowaniem korespondencyjnym. Wyborcy raczej preferują tradycyjny model oddania głosu
Nikłe zainteresowanie głosowaniem korespondencyjnym. Wyborcy raczej preferują tradycyjny model oddania głosu

Trzeba się także liczyć z ograniczeniami dotyczącymi liczby osób przebywających w lokalu wyborczym. Miasta będą musiały się zmierzyć także z innym problemem – wiele z komisji wyborczych ma swoje siedziby w szkołach i przedszkolach. O ile te pierwsze będą już nieczynne z powodu wakacji, to te drugie – w poniedziałek wznowią pracę.

– Tutaj będzie największa praca dla pracowników Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych, którzy zaraz po tym jak komisje wyborcze opuszczą lokale, a to może być późno w nocy, a nawet nad ranem, będą do tych miejsc wchodzić i prowadzić dezynfekcję. Bo to jest istotne, aby dzieci, które wrócą do przedszkoli były bezpiecznemówi Rafał Łysy, Urząd Miejski w Sosnowcu.

W Sosnowcu sale, w których będą przeprowadzane wybory będą nieczynne w poniedziałek. Miasto nie jest w stanie zdezynfekować kilkunastu punktów w ciągu zaledwie kilku godzin.

 

autor: Paweł Jędrusik

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

17 czerwca ruszają loty z Katowice Airport. Pyrzowice wznawiają połączenia, ale w reżimie sanitarnym [WIDEO]

Koronawirus w natarciu! 19 osób na kwarantannie w Kurii Katowickiej, Gliwice zamykają wydział UM!

Katowice: Basen w dzielnicy Burowiec oficjalnie otwarty! [WIDEO]

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close