KrajRegion

Barbórka – święto całego Śląska! [PORANEK SILESIA]

4 grudnia nie tylko górnicy mają powód do świętowania. Barbórka jest świętem całego Śląska – i o tym porozmawiamy z samego rana w TVS już grudnia.

 

Barbórka, czyli Dzień Górnika, to tradycyjne święto górnicze, które hucznie obchodzi się w całej Polsce 4 grudnia. Jednak to święto nie jest zarezerwowane tylko górników…

Oglądaj „Poranek Silesia” od 8:00 już 4 grudnia w TVS!

 

Szlagierowa gwiazda prosi o pomoc! TOP 5 SILESIA FLESZ
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

 

Barbórka – święto nie tylko górników

Czym jest Barbórka? Skąd wywodzi się to święto i kto 4 grudnia ma okazję do celebrowania? O tradycji górniczej na Śląsku, jak również kulturze górniczej w swoich utworach opowie widzom TVS artysta, którego nie trzeba Ślązakom przedstawiać – Grzegorz Poloczek.

 

Barbórkowe śniadanie

W środowy poranek śniadanie przygotują Tomasz Oreł i Agata Safader z Górniczej Orkiestry Dętej „Bytom”. Śniadanie wyjątkowe, bo barbórkowe! Dowiemy się również, co górnicy lubią jeść na śniadanie. Ponadto zapytamy gości o wielopokoleniową historię Górniczej Orkiestry „Bytom”.

 

Jak buczek zawyje na stacji…

….ratownik wyrusza do akcji! Barbórka to nie tylko święto górników. W ten dzień świętuje również cała rzesza osób powiązanych i pracujących w górnictwie – między innymi ratownicy górniczy. To właśnie oni docierają do zasypanych górników i ratują życia.

Jak wygląda zawód ratownika górniczego? Jaki musi być ratownik górniczy, by dobrze wykonywać swoje obowiązki? Jak dociera się do zasypanych górników i skąd wiadomo, gdzie ich szukać?

Oglądaj „Poranek Silesia” już 4 grudnia, by posłuchać zawodowych ratowników górniczych – Sebastiana Czarnego i Przemysława Woźniczko.

 

Co jeszcze w programie?

Na moment zostawimy barbórkowo-górnicze tematy, by poświęcić chwilę dla zdrowia. Jadwiga Powala z Zielarni Primum Non Nocere w Gliwicach i Zabrzu przybliży widzom TVS, czym są zioła szwedzkie. Ponadto dowiemy się, na jakie dolegliwości są polecane.

W programie nie zabraknie również szlagierowej muzyki z rana – zagrają między innymi Paweł Siluk, Grzegorz Poloczek i Arkadia Band.

 

Budź się razem z nami i programem „Poranek Silesia” od poniedziałku do czwartku od 8:00!

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Szok! Pijany 13-latek leżał na ławce. Miał prawie 4 promile!

Morderstwo noworodka w Będzinie! Jak doszło do tej zbrodni? [NOWE FAKTY]

Mniejsze opłaty za autostradę A4 Katowice-Kraków! Ale nie dla wszystkich

 

Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi nowościami w naszej ramówce? Śledź Telewizję TVS na Facebooku i Instagramie!

Facebook Instagram

Marlena Borczyk

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close