RegionWiadomość dnia

Barbórka w środku lata? Tak! Dziś świętują Tarnowskie Góry!

Barbórkę w tarnowskich Górach obchodzi się środku lata! W tym roku uroczystości są skromniejsze niż w poprzednich latach przez obostrzenia związane z pandemią koronawirusa i bezpieczeństwem mieszkańców. Minęło 236 lat od odkrycia złóż srebronośnych w szybie Rudolphinie.

Zapraszamy na kryminalne śniadanie w TVS!

– Bergfest czyli święto górnicze – jeszcze nie jako barbórka – obchodzono w Tarnowskich Górach już w końcu XVIII wieku w połowie lipca. Święta Barbara patronką górników stała się w połowie tego samego wieku (w sierpniu 1747 roku) także w mieście gwarków, na dodatek także w lipcu 2017 roku pogórnicze zabytki miasta wpisano na Listę światowego dziedzictwa UNESCOczytamy w opisie wydarzenia na oficjalnym profilu miasta Tarnowskie Góry na portalu społecznościowym Facebook. 

Ze względu na epidemię koronawirusa zwykle huczne obchody górniczego święta w Tarnowskich Górach, dla bezpieczeństwa mieszkańców, będą miały formę nieco skromniejszą. Główne uroczystości odbędą się w Parku Kunszt od godziny 16:00. Na wydarzenie zaprasza nie tylko Urząd Miasta w Tarnowskich Górach, ale również Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, które zarządza m.in. kopalnią srebra czy sztolnią Czarnego Pstrąga. O godzinie 11:30 popołudniowy fest poprzedziła msza święta zorganizowana w kościele w pw. Przemienienia Pańskiego w Bobrownikach, w intencji górników, ich rodzin i Wolnego Miasta Tarnowskie Góry.

Warto dodać, że z okazji 3 rocznicy wpisania obiektów górniczych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, UM w Tarnowskich Górach oraz Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej rozdadzą 1526 biletów do kopalni srebra i sztolni Czarnego Pstrąga. Bilety są przeznaczone jedynie dla mieszkańców miasta i są dostępne w lokalnym centrum informacji miejskiej.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Stabilizuje się sytuacja na rynku pracy w Polsce. Ofert pracy coraz więcej

Kolejne powikłania po COVID-19? Lista jest coraz dłuższa!

Na Giełdzie Samochodowej w Gliwicach powstanie targowisko! Od kiedy?

źródło: Tarnowskie Góry Urząd Miasta FACEBOOK

red: B. Bednarczuk
Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close