RegionWiadomość dnia

Będą pracować całą noc w podziemiach MCK. Trwa przygotowywanie Metropolitalnej Wigilii dla Samotnych [WIDEO]

Wigilia jutro, a przygotowania ruszyły już dziś. Z powodu pandemii nie mogą być organizowane spotkania wigilijne. Wiele osób wkłada całe serca i wszystkie siły, żeby samotni i ubodzy jak co roku odczuli klimat prawdziwych świąt.

 

 

Chcecie ogrzać sobie serducha w tych trudnych czasach? Klikajcie w WIDEO! TOP 5 Silesia Flesz

Jest to takie serce tegorocznej Wigilii, spodek który został nam udostępniony do tego aby nasi wolontariusze w dzień wigilijny od ósmej rano odebrali stąd pakiety wigilijne dla wszystkich osób samotnych, którzy do nas dzwonili. Zgłosili się podając swój adres, stąd wyjedzie kilka tysięcy paczek do wszystkich tych osób – mówi Mikołaj Rykowski prezes fundacji Wolne Miejsce.

To będzie prawdopodobnie największa taka Wigilia w Polsce. Oprócz paczek fundacja Wolne Miejsca przygotowuje posiłki. W zestawie karp, pierogi z kapustą i grzybami, barszczyk z uszkami czy nawet sałatka śledziowa. W kuchni przy Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach wolontariusze do przygotowanych dań wykorzystali dwie tony buraków i tyle samo śledzi, do tego aż 5 ton karpia.

-Przygotowujemy to, co powinno znaleźć się na każdym wigilijnym stole. Czyli zaczynając od karpia, przygotowujemy go w bardzo fajny specyficzny sposób, taki żeby, nie wszyscy lubią karpia, a my go odczarowujemy, tak że wszyscy go pokochają – mówi Adrian Rykowski, zarządca przygotowania kulinarnego wigilii.

To będzie prawdopodobnie największa taka Wigilia w Polsce. Oprócz paczek fundacja Wolne Miejsca przygotowuje posiłki. W zestawie karp, pierogi z kapustą i grzybami, barszczyk z uszkami czy nawet sałatka śledziowa
To będzie prawdopodobnie największa taka Wigilia w Polsce. Oprócz paczek fundacja Wolne Miejsca przygotowuje posiłki. W zestawie karp, pierogi z kapustą i grzybami, barszczyk z uszkami czy nawet sałatka śledziowa

Niestety nie wszyscy posiadają adres pod który taka świąteczna przesyłka może trafić. Z tym problem mierzy się organizacja charytatywna Zupa w Kato. Razem z mieszkańcami przygotowali oni prezenty dla osób bezdomnych. Oprócz tego w Wigilie organizacja będzie rozdawać osobom bezdomnym ciepłe posiłki oraz termosy z ciepłą herbatą.

-Pomysł zrodził się tak, że to jest właściwie dla nas jeden z ważniejszych dni w roku i wtedy mamy okazywać miłosierdzie i wyciągać rękę do tych najbardziej potrzebujących, więc myślę, że dla nas było to rzeczą naturalną, że w ten dzień, tym bardziej, że wypada Wigilia w czwartek nie może nas zabraknąć – mówi Ewa Stankowska wolontariusza Zupy w Kato.

W Częstochowie to Caritas dołoży wszelkich starań, żeby pomóc bezdomnym, samotnym i ubogim. Przygotowano specjalne paczki gdzie znajdują się najpotrzebniejsze artykuły spożywcze.

-Szukaliśmy jakiegoś rozwiązania, bo trzeba było coś znaleźć, żeby tych ubogich nie zostawić w ten święty, ważny świąteczny czas. Dlatego mieliśmy dwa scenariusze no to pierwszy, czyli stół wigilijny i tak dalej, a drugi to jest ten który właśnie w tym momencie realizujemy jest to scenariusz związany z tym, że nasi bezdomni, samotni i ubodzy przychodzą po paczki świąteczne, a również dostają od naszych Częstochowskich restauratorów ciepłą potrawę wigilijną – mówi Marek Bator dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

Dzięki przede wszystkim pracy wielu osób nawet podczas pandemii Covid 19 wigilijna pomoc, choć nie raz w odmiennej formie niż do tej pory, powinna dotrzeć do potrzebujących.

 

autor: Paweł Palacz

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Emerytury i renty w górę! Podwyżka od marca 2021 roku

Pięć osób i domownicy, czyli Wigilia 2020 w świetle obostrzeń. W Sylwestra tez zakazów sporo

Nielegalna wycinka kasztanowców w Katowicach. Jest komunikat urzędu miasta

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close