RegionWiadomość dnia

Będzin znów stanie się kolędową stolicą Polski

Miasto będzie gościło solistów, chóry i zespoły w ramach 26. Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika – największego wydarzenia łączącego artyzm z sacrum, jakie odbywa się na Starym Kontynencie. Udział w festiwalu wezmą m.in. kolędnicy z Żytomierza, partnerskiego regionu Województwa Śląskiego.

 

3-letnie dziecko w Oknie Życia zszokowało śląski internet! TOP 5 Silesia Flesz!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

Od czwartku, 9 stycznia do niedzieli, 12 stycznia Będzin stanie się kolędową stolicą Europy. Przesłuchania finałowe zaplanowano na trzy dni 9-11 stycznia, a odbędą się one w Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w godzinach od 9.00 do 20.30. Krócej potrwają jedynie w sobotę – zakończą się o godzinie 17.00. Ogółem na scenie podczas festiwalu wystąpi 138 solistów. Zaproszone chóry i zespoły wykonają blisko 400 kolęd skomponowanych na wszystkich kontynentach świata.

„Usłyszymy te najbardziej znane, ale także lokalne, czy też napisane przez samych uczestników. Będą folkowe kapele, chóry dziecięce, młodzieżowe i dorosłe, kameralne zespoły wokalne i grające na rockowo i jazzowo grupy wokalno-instrumentalne. Sami najlepsi, wyłonienie spośród 1675 podmiotów wykonawczych, które wzięły udział w eliminacjach. Odbywały się one w grudniu w blisko 40 ośrodkach w Polsce, na Ukrainie, Białorusi i Litwie. Konkurencja była ogromna, a pasja śpiewania wielka” – podkreśla ks. Piotr Pilśniak, dyrektor festiwalu.

W jury zasiądą profesorowie akademii muzycznych – Ewa Biegas (przewodnicząca), Teresa Krasowska i ks. Paweł Sobierajski. Festiwal odbywa się pod honorowym patronatem m.in. Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka oraz Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskego.

„Będzie barwnie, nostalgicznie, wesoło i pięknie. Będzie można posłuchać, ale też pooglądać wspaniałe regionalne stroje i zgłębić lokalne tradycje. To wyjątkowy czas, który pokazuje, że kolędowa tradycja jest żywa”przekonuje Jarosław Ciszek, rzecznik prasowy Festiwalu.

Festiwal jak zawsze zakończy się Koncertem Galowym, który odbędzie się w niedzielę, 12 stycznia, o godz. 16.00 w Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu na os. Syberka. Będzie on w podwójnym znaczeniu gwiazdorski – nie tylko wystąpią na nim najzdolniejsi wykonawcy tej edycji, ale także dekorację stanowiły będą gwiazdy kolędnicze. Reżyserem koncertu będzie Dariusz Wiktorowicz. Poza najpiękniejszymi kolędami będzie można posłuchać też ciekawostek o świątecznej kuchni, o której opowie popularny kucharz i restaurator Remigiusz Rączka.

Wstęp na całość przesłuchań i Koncert Galowy jest wolny i otwarty dla wszystkich melomanów. Jednymi z artystów, których zobaczymy i usłyszymy podczas będzińskiego festiwalu jest zespół kolędników z Żytomierza, partnerskiego regionu naszego województwa. Ich występ będzie można zobaczyć dwukrotnie – 11 i 12 stycznia. Nie będzie to jednak jedyna okazja, aby zapoznać się z repertuarem tego zespołu. Koncerty zaplanowano jeszcze w kilku miastach: 9 stycznia kolędnicy dadzą koncert w MDK w Chorzowie Batorym, 10 stycznia wystąpią w MDK w Jaworznie, 11 stycznia będą gościli w Koszęcinie na zaproszenie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” (Kameralna Sala Koncertowa – Kaplica), 12 stycznia zespół pojedzie do Rusinowic (koncert w Ośrodku Rehabilitacyjnym św. Michała Archaniołą), zaś koncertowa trasa zakończy się 14 stycznia w Teatrze Rozbark w Bytomiu.

Źródło i foto: Slaskie.pl

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Dziennikarz TVP i Gazety Wyborczej zamordowany! Nie żyje Krzysztof Leski

Śląskie: Ogromny kawał lodu z ciężarówki spadł na osobówkę. W środku kobieta z dzieckiem! [WIDEO]

Kobieta ze Śląska w rządzie! Alina Nowak nowym wiceministrem rodziny, pracy i polityki społecznej

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close