Oglądaj w TVSRegion

Blue Monday. Historia najbardziej depresyjnego dnia w roku [PORANEK SILESIA]

Blue Monday przypadający na trzeci poniedziałek stycznia uznawany jest za najbardziej depresyjny dzień w roku. Jaka jest jego historia? Czy Blue Monday rzeczywiście ma uzasadnienie?

Koncert „Dzień Babci i Dziadka z Telewizją TVS”! Już 25 stycznia w Zabrzu

Jeśli nienawidzicie poniedziałków, w Blue Monday możecie czuć się w pełni usprawiedliwieni. Dzień ten (w tym roku wypadający akurat 20 stycznia) uznawany jest za najbardziej depresyjny dzień w ciągu całego roku. W programie „Poranek Silesia” dowiemy się, skąd się to wzięło i ile ma wspólnego z rzeczywistością.

Oglądaj „Poranek Silesia” 20 stycznia od 8:00 w TVS.

 

Dla kogo za darmo pociągi na Śląsku? Sprawdzamy w TOP 5 Silesia Flesz
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

Blue Monday – najbardziej depresyjny dzień w roku

Blue Monday to termin wprowadzony przez brytyjskiego psychologa Cliffa Arnalla, określający najbardziej depresyjny dzień w roku. Dzień ten ma przypadać na trzeci poniedziałek stycznia. Data została przez Arnalla wyznaczona przy pomocy wzoru matematycznego, który uwzględniał czynniki meteorologiczne (krótki dzień), ekonomiczne (budżet nadszarpnięty po świętach Bożego Narodzenia) i psychologiczne (presja związana z początkiem roku i postanowieniami noworocznymi).

Czy algorytm Blue Monday opracowany przez Arnalla ma zastosowanie w rzeczywistości? Na to pytanie odpowiemy z pomocą Ewy Rudzkiej-Jasińskiej (Centrum Psychiatrii, Zespół Leczenia Środowiskowego, Katowice). Zajmiemy się również zagadnieniem depresji samej w sobie – czy choroby psychiczne są bagatelizowane?

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

KIERUNEK ZDROWIE: Depresja. Choroba, którą trzeba i można leczyć

 

Światowy Dzień Bigosu

Nie poddając się Blue Monday, skupimy się również na kolejnym znaczeniu tego dnia – Światowym Dniu Bigosu. Czym bigos jest – każdy wie. Ciekawostką natomiast jest, że sam Adam Mickiewicz poświęcił fragment swojego najsłynniejszego dzieła, „Pana Tadeusza”, na opisanie jego smaku.

Czy istnieje przepis na bigos idealny? Dlaczego każdy bigos smakuje inaczej oraz jak przygotowuje się to danie w innych krajach? Oglądajcie „Poranek Silesia”, by się przekonać!

 

Jak zawsze w programie nie zabraknie również energetycznej muzyki z samego rana. Odwiedzi nas także zespół exMAANAM – jakie muzyczne niespodzianki przygotowują dla swoich słuchaczy?

 

Budź się razem z programem „Poranek Silesia” od poniedziałku do czwartku od 8:00 w TVS!

 

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Chcą odwołania prezydenta Świętochłowic! Będzie referendum? [WIDEO]

Wjechał Mercedesem w kiosk. Jedna osoba nie żyje

Cofnąć licznik o milion kilometrów? Dla tych kierowców to nie problem! [WIDEO]

 

Ponadto chcesz być na bieżąco ze wszystkimi nowościami? Śledź TVS na Facebooku, jak również na Instagramie!

Facebook Instagram

Marlena Borczyk

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close